„Неочаквана миризма“ излиза от руския космически кораб, който скачи към Международната космическа станция миналия уикенд.
НАСА съобщи в неделя, че мисия за снабдяване Progress 90 е достигнала руския модул Poisk на орбиталната лаборатория в събота след изстрелване с ракета Союз от Казахстан в четвъртък сутринта.
"След като отвориха люка на космическия кораб Progress, космонавтите на "Роскосмос" забелязаха неочаквана миризма и малки капчици, което накара екипажа да затвори люка на Poisk за останалата част от руския сегмент", съобщи агенцията в публикация в социалните медии.
Не се описва каква миризма се излъчва от космическия кораб, но руският космически новинарски сайт Russianspaceweb.com разкри, че екипажът я е описал като "токсична".
Източникът на миризмата все още не е ясен, но и други руски превозни средства са получавали течове в космоса.
Въздушните скрубери на космическата станция, които се използват за отстраняване на въглероден диоксид и други замърсители от въздуха, и сензори за замърсители са наблюдавали атмосферата на станцията след появата на миризмата.
Качеството на въздуха в космическата станция беше определено като нормално.
„Няма притеснения за екипажа и от неделя следобед екипажът работи за отваряне на люка между Poisk и Progress, докато всички други операции на космическата станция протичат по план“, каза НАСА.
Мисията Progress достави около три тона храна, гориво и консумативи за екипажа на Expedition 72 на борда на космическата станция.
Космическият кораб на "Роскосмос"ще бъде закачен шест месеца преди излитането си за повторно влизане в земната атмосфера, за да изхвърли боклука, натоварен от екипажа.
Екипажът на космическата станция включва Александър Горбунов, Иван Вагнер и Алексей Овчинин от Роскосмос.Pettit, Петит, Ник Хейг, Суни Уилямс и Бъч Уилмор от НАСА също са част от експедиция 72. Тяхното пътуване приключва през пролетта на 2025 г.
Русия планира да продължи операциите на космическата станция поне до 2028 г., а международните операции ще продължат до 2030 г., преди да бъде деорбитирана.
Европейският астронавт Саманта Кристофорети каза, че има и "много особена миризма" на самата космическа станция.
Въпреки че космосът е безвъздушен вакуум, той е пълен с молекули, които имат миризми, които хората могат да помиришат в безопасни условия. След като се върнаха от космическа разходка, астронавтите описаха уникални аромати. Единият от тях е силна метална миризма. Някои го описват като барут, дим от заваряване, запечена пържола или "сместа между орехи и спирачни накладки на мотоциклет".
"Трудно е да се опише тази миризма. Определено не е обонятелният еквивалент на описание на палитрата от усещания на някаква нова храна, която "има вкус на пиле". Най-доброто описание, което мога да измисля, е метално; доста приятно сладко метално усещане", каза астронавтът на НАСА Дон Петит след мисия през 2003 г. "Това ми напомни за моите лета в колежа, когато работих като заварчик, ремонтирайки тежко оборудване за малка дърводобивна техника. Напомняше ми на приятен сладникав аромат на заваръчни изпарения. Това е миризмата на космоса."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.