IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС и съперниците на Мъск се изнервят от новата му политическа власт

Недопустимо ли е човек да има власт, подобна на държавната?

Reuters

Reuters

Двойният удар на Тръмп и Мъск трябва да убеди сдържаните европейци да създадат дълбоки и големи капиталови пазари, които могат да финансират и разширяват рискови начинания

Метеоритното издигане на Илон Мъск на върха на американската политика като цар по въпросите на ефективността предизвиква силно безпокойство в Европа, и то не само заради нецензурните му тиради в социалните мрежи срещу брюкселските регулатори. Бившият германски канцлер Ангела Меркел нарече двойката Мъск и Доналд Тръмп изключително тревожна, като посочи с пръст именно господстващото положение на Мъск в космическата индустрия. Гневът е оправдан, но соченето не е достатъчно.

Фирмата на Мъск SpaceX, която е на стойност 210 милиарда долара, е уникално мощна, дори повече от неговите туитове. Нейните ракети за многократна употреба по същество са монополизирали пазара на търговски изстрелвания, който някога беше ръководен от Европа. Нейните 6 000 сателита Starlink, предлагащи високоскоростен интернет от всяка точка, промениха хода на войната на тежкото бойно поле в Украйна, където има много дронове. Длъжностните лица са паникьосани, че конфликтите на интереси на милиардера ще изострят една опасна зависимост: По време на дискусия в Париж миналата седмица Андреас Мундт, високопоставен германски антитръстов служител, се позова на влиянието на Мъск върху Starlink и призова технологичните регулатори да бъдат смели, заявявайки, че е „недопустимо“ един човек да има власт, подобна на държавната.

И все пак космическите успехи на Мъск са подпомогнати и от неуспехите на европейските компании да се адаптират и да се конкурират. Конкурентите на SpaceX проявиха класически слепи петна на утвърдени компании: Европа не разполага с ракета-носител за многократна употреба, която да нарече своя, след като преди десетилетие се отказа от тази технология.

Старият бизнес като сателитната телевизия страда в ерата на стрийминга по заявка като Netflix Inc., докато пазари като морския и авиолиниите са изкушени от по-достъпния и лесен за инсталиране комплект на Starlink. Разрушителното въздействие на спадащите цени продължава, дори на фона на вълната от сливания с цел увеличаване на обема: Intelsat с централа в Люксембург, която се придобива от SES SA, отчете 9,4% спад в приходите за третото тримесечие, като приходите от услуги за полети спаднаха с 13,7%. Акциите на базираната в Париж Eutelsat Communications SACA, която се сля с британската OneWeb, паднаха до 19-годишно дъно.

Докато Европа се чуди как да навакса изоставането си, Starlink добавя нови клиенти към своята 4-милионна абонатна база. През септември авиокомпанията Air France-KLM, частично притежавана от френското правителство, обяви сделка със Starlink за предлагане на високоскоростен Wi-Fi на своите полети от следващото лято. Същия месец Starlink обяви сделка с основния клиент на САЩ United Airlines Holdings, Inc. Управляващият директор на Novaspace Нейтън де Рюитър казва, че Starlink е в състояние да подобрява и усъвършенства своя продукт, тъй като изстрелва повече сателити.

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата