В понеделник Европейската комисия подписа договори за разработване на мултимилиардна мрежа от киберсигурни сателити, но това едва ли ще накара Илон Мъск да загуби много сън.
Комуникационната система, наречена IRIS², ще излъчва криптиран високоскоростен широколентов интернет обратно към правителства, шпиони, армия, отдалечени региони, които не са добре обслужвани от наземни услуги и дори потребители, поглъщащи гигабайти.
Но схемата на Европейския съюз беше засегната от закъснения и преразходи, докато Starlink доминира в сектора на мегасъзвездията и конкуренти като Amazon Project Kuiper и китайските интернет схеми за ниска околоземна орбита се засилват.
Ключов двигател е притеснението на ЕС, че е прекалено зависим от Starlink и самия Мъск – опасност, подчертана по време на войната в Украйна, когато според съобщенията, системата SpaceX блокира достъпа на Украйна по време на ключова контраофанзива.
“Не можем да си позволим да бъдем твърде зависими“, каза комисарят по отбраната и космоса на блока Андрюс Кубилиус преди подписването на договорите, пише Politico.
Приблизителната стойност на проекта е около 10,6 милиарда евро и, ако трябва да се говори честно, е малко позакъсняла.
По-рано Комисията обеща, че IRIS², което означава инфраструктура за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез сателит, ще започне да работи тази година. Сега целта е 2031 г., казаха представители на ЕС в понеделник.
IRIS² също ще позволи сигурни военни комуникации, възпроизвеждайки системата Starshield на SpaceX.
Трите компании в консорциума SpaceRise, SES, Eutelsat и Hispasat, ще платят 4,1 милиарда евро и в замяна ще експлоатират и внедрят системите в търговска мрежа за 12 години. ЕС ще допринесе с 6 милиарда евро, което ще изисква допълнителни пари от следващите два дългосрочни бюджета, докато Европейската космическа агенция ще плати 550 милиона евро.
Сега, след като договорът е подписан, ще започне фазата на проектиране.
Целта е Европа да използва проекта, за да стане по-малко зависима от SpaceX и да повиши слабата конкурентоспособност на блока.
“Изключително важно е Европа да има суверенен капацитет, а Starlink никога няма да направи това“, каза Ева Бернеке, главен изпълнителен директор на Eutelsat. Тя добави, че инвестицията ще помогне за създаването на “жизнена и конкурентна“ мрежа от доставчици за модерни космически технологии в Европа.
Критиците твърдят, че IRIS² не е много повече от програма за промишлени субсидии - предоставяйки на борещите се космически бизнеси на Airbus и Thales сочни аерокосмически договори. Те също така казват, че SES, Eutelsat и Hispasat ще могат да укрепят собствените си частни съзвездия, докато подреждат договори за изстрелване на европейската ракета Ariane 6.
IRIS² ще има 264 сателита в ниска околоземна орбита заедно с допълнителни космически кораби и комбиниран капацитет от съществуващи търговски и правителствени сателити в по-високи орбити.
Поставянето на взаимосвързани сателити в тези различни орбити ще позволи на съзвездието да комуникира сигурно и бързо и да остане постоянно свързано, без да са необходими хиляди сателити като тези, използвани от Starlink. Ще бъде разработен и допълнителен слой в ниска околоземна орбита, предоставящ допълнителни услуги.
Въпреки че потребителите вече могат да получат стартов комплект Starlink за под €400, европейските компании ще предлагат собствени брандирани услуги едва през 2030 г.
Докато мрежата е насочена към предлагане на пълно покритие в Европа, операторите на SpaceRise се надяват да използват IRIS² за разширяване на търговските услуги.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.