През 1995 г. програмата на BBC Tomorrow's World реши да предскаже как ще изглежда светът 30 години по-късно, през 2025 г. Предаването, което вече не се излъчва, включваше един от най-известните учени на епохата, проф. Стивън Хокинг, който прогнозира: "До 2025 г. можем да очакваме големи промени." И така, с помощта на някои експерти – и с ползата от три десетилетия ретроспекция – нека да разгледаме каква част от днешния свят успешно е предвидил „Утрешният свят“.
„Бунтовете в киберпространството“ от 2005 г
Програмата прогнозира, че ще има бунтове, след като финансовите пазари се „поддадат на вирусен тероризъм“. През 1995 г. световната мрежа наистина започваше да се развива - развитие, което според Tomorrow's World, ще донесе бъдещи проблеми.
Те прогнозираха, че "бизнес бароните" и банките ще поемат контрола над интернет до 2000 г., създавайки "супермрежа", до която ограничават достъпа. Това от своя страна би предизвикало хакове, вируси и дори бунтове.
Присъдата - Интернет остана - предимно - отворен и нямаше бунтове, но няма съмнение, че действията на хакерите са причинили нещастие на много хора.
Едно нещо, което програмата не предвиди, беше ролята на хакерите в държави като Северна Корея, които крадат пари за да финасират режима на Ким Чен Ун. Киберсигурността е изключително важна за правителствата и компаниите, а хората, които са подозрителни към банките, подкрепят криптовалути като биткойн.
Гел за копаене на астероиди и космически боклуци
Програмата предполагаше, че космическият добив ще се превърне в доходоносна индустрия, като компаниите ще превърнат астероидите близо до Земята в мини за ценни метали.
Шоуто също така предполага, че космическият боклук ще се превърне в такъв проблем, че няма да е безопасно за астронавтите. Предаването предлага и решение - гигантски пенообразен гел за забавяне на отломките.
Присъдата - Е, няма супер гел и проблемът с космическия боклук не е особено голям. Освен това няма космическа минна индустрия - но това може да се промени. Футуристът Том Чийзрайт е оптимист относно минното дело извън нашата планета: „Потенциалните богатства са необозрими и технологията е изцяло в нашите ръце“, каза той.
Суперхирурзите и техните роботи
Tomorrow's World прогнозира, че до 2004 г. ще бъде приет закон за всички болници в Обединеното кралство да публикуват таблица на лигата на успеваемостта на хирурзите. Най-добрите хирурзи ще станат толкова популярни и толкова добре платени, че няма да има смисъл да пътуват до болниците, за да лекуват своите пациенти. Вместо това ще им бъдат изпратени холограми на пациентите, а хирурзите ще оперират с помощта на „космически ръкавици“. В края пациентът робот ще имитира идеално движенията на хирурга.
Присъдата - Не е особено точна, но роботите помагат при операции.
Интелигентен високоговорител с плаваща глава
Алекса? Siri? Google? Не съвсем. Програмата включваше мъж от бъдещето (носещ привлекателни VR слушалки), съпругата му и младо момиче в това, което изглежда като съвременен Лондон. В един раздел плаващата глава на жена излиза от "интелигентен високоговорител", за да каже на мъжа, че е изминала година от почивката му в "Индо Дисни". Тя го насърчава да предприеме ваканция чрез „совалка до Бангалор“, като пътуването ще отнеме само 40 минути.
Присъдата – Ултра-бързото пътуване се чувства толкова далече, колкото винаги, но холограмите, интелигентните високоговорители и VR слушалките стават все по-разпространени.
Банкиране с помощта на микрочип в ръката ви
Какво мислите за тегленето на малко пари с помощта на чип, имплантиран в ръката ви? В програмата на BBC беше дадена визия за бъдещето на банкирането. Тя представяше жена, която отива в банка, оплаква се, че няма хора, и след това тегли 100 "евро марки". Банката й дава парите след сканиране на чип в ръката й.
Присъда - Банкирането наистина става все по-автоматизирано. И въпреки че плащането чрез микрочипове в човешкото тяло все още не е реалност, други технологии - главно пръстови отпечатъци и сканиране на лица - са много по-широко използвани.
Спомените от водещите
Звездата на "Светът на градинарите" Монти Дон беше един от водещите на тази програма "Утрешният свят" преди 30 години. Неговият сегмент прогнозира огромно възстановяване на британските гори благодарение на генното инженерство и многоетажните селскостопански съоръжения, както и завръщането на животни, включително кафявата мечка.
Размишлявайки върху това сега, той каза на BBC News, че неговата част от програмата е "утопична" и "наивна".
Гледайки към следващите 30 години, той е доволен, че сегашното поколение млади хора е „много по-чувствително към изменението на климата“ и смята, че хората ще отглеждат повече собствена храна до 2055 г.
„Утрешният свят" по дефиниция беше насочен към начина, по който човечеството може да промени и подобри света, докато това, което наистина научихме оттогава е, че човечеството има навика да влошава нещата, особено екологично, и трябва да работим с природата, вместо да се опитвате да я модифицирате и контролирате."
Вивиен Пари беше друг водещ в предаването за прогнози и водеше раздел за медицината. Тя с умиление си спомня заснемането му - и доста ограничените визуални ефекти на деня. „Трябваше да остана абсолютно неподвижна. Носих очила с прикрепена малка камера. Бяха залепени върху лицето ми чрез голямо петно черно лепкаво нещо. Беше този фантастично горещ ден, а това черното нещо започна да тече по лицето ми и не можех да помръдна. Някой от гримьорите дойде заедно с дълъг бастун с памучна вата на края, за да го свали.“
Вивиен е ангажирана с Genomics England от 2013 г. и подчертава, че някои от прогнозите от Tomorrow's World от 1995 г. относно геномното секвениране са се сбъднали, докато тя работи върху изследователско проучване, което да помогне при диагностицирането и лечението на генетични заболявания.
Но как може да изглежда светът през 2055 г.?
Футуристът Трейси Фолълс смята, че програмата от 1995 г. съдържа много големи идеи, но е пропуснала две от най-големите теми от последните 30 години - разпространението на големите технологии и социалните медии.
До 2055 г. тя смята, че много хора ще бъдат "когнитивно свързани" - кошер от хора и технологии чрез сървъри, което ще помогне при споделянето на идеи.
„Мозъчната атака буквално ще бъде мозъчна атака, където можете да споделяте идеи, като ги обмисляте“, казва тя.
Том Чизрайт смята, че две от най-вълнуващите перспективи за следващите 30 години ще бъдат науката за материалите и биоинженерството.
Що се отнася до материалите, създаването на устройства, които са още по-здрави, по-леки и по-тънки, може да промени света, докато биоинженерството – съчетано със стриктно регулиране – има силата да трансформира медицината и да се справи с „някои от най-големите предизвикателства, пред които е изправено човечеството – декарбонизация, чиста вода, храна".
И така, как мислите, че ще изглежда светът след 30 години?
Каквито и да са вашите отговори, би било разумно да чуете какво каза проф. Хокинг пред Tomorrow's World преди три десетилетия.
„Някои от тези промени са много вълнуващи, а други са тревожни. Единственото нещо, в което можем да бъдем сигурни, е, че ще бъде много различно и вероятно няма да е това това, което очакваме.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.