Независимо дали искаме или не, изкуственият интелект ще заема все по-голяма част от нашата работа и ежедневие.
"Свикнахме да си говорим за него, но не сме видели и малка част от това как ще рефлектира върху живота ни. Той има някаква инерция. Ще отнеме още малко време", заяви председателят на Управителния съвет на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) Доброслав Димитров пред Bulgaria ON AIR.
Софтуерните компании използват масово AI.
"Става дума за инструменти с изкуствен интелект, които се прилагат всекидневно в работата, било то при програмиране, писане на документи. Естествено е в технологичните компании да има такова пълно навлизане. Има едно неразбиране, че изкуственият интелект не е Google Search. Имаме интелект, който е някакъв вид персона. Напредъкът е огромен", коментира Димитров.
Той напомни, че Илън Мъск и неговата компания за изкуствен интелект построиха най-мощния компютър за изчисления.
"Ще му видим възможностите. Очаква ни интересна 2025 г. Все повече ще чуваме думата "агенти". Агентите са същия този изкуствен интелект, само че са с проактивно действие. Не чака да му зададете въпросите. Когато му се даде задача, той може да зададе въпроса на друг изкуствен интелект", обясни председателят на УС на БРАИТ.
Според него изкуственият интелект няма да ни замени и може да се предпазим от него с естествен интелект и критично мислене.
Вижте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.