Изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг обяви въвеждането на големи промени в платформата си относно свободата на словото.
Рано тази сутрин Зукърбърг заяви, че платформите на Meta са създадени да бъдат места, където хората могат да изразяват себе си свободно. Но през Зукърбърг заяви, че е създал сложен механизъм, който да модерира съдържанието. Но той все пак е допуснал грешки.
Собственикът на Meta припомни своя реч в Джорджтаун от 2019 година, в която твръди, че свободното изразяване е движещата сила зад прогреса в американското общество и по света. Според него възпрепятстването на речта, колкото и добронамерени да са причините за това, често укрепва съществуващите институции и властови структури вместо да дава възможност на хората. Тогава той заяви: „Някои хора вярват, че даването на глас на повече хора води до разделение, вместо да ни обедини. Повече хора от целия спектър вярват, че постигането на политическите резултати, които смятат за важни, е по-важно от гласа на всеки човек. Мисля, че това е опасно."
"През последните години разработихме все по-сложни системи за управление на съдържание в нашите платформи, отчасти в отговор на обществения и политически натиск за модериране на съдържание. Този подход отиде твърде далеч. Колкото и добронамерени да бяха много от тези усилия, те се разшириха с времето до точката, в която правим твърде много грешки, разочароваме нашите потребители и твърде често пречим на свободното изразяване, което сме се заели да позволим. Твърде много безобидно съдържание се цензурира, твърде много хора се оказват погрешно заключени в „затвора на Facebook“ и ние често сме твърде бавни, за да реагираме, когато го направят", обясни Зукърбърг днес.
"Искаме да поправим това и да се върнем към този основен ангажимент за свободно изразяване. Днес правим някои промени, за да останем верни на този идеал", заяви още той, коментирайки програмата за проверка на фактите, която стратира през 2016 година. "Когато стартирахме нашата независима програма за проверка на факти през 2016 г., бяхме много ясни, че не искаме да бъдем арбитри на истината. Направихме това, което смятахме, че е най-добрият и разумен избор в момента, а именно да прехвърлим тази отговорност на независими организации за проверка на факти. Намерението на програмата беше тези независими експерти да дадат на хората повече информация за нещата, които виждат онлайн, особено за вирусни измами, така че те да могат сами да преценят какво са видели и чели."
Нещата, по думите му, не са се развили по желания начин, особено в САЩ.
"Експертите, както всички останали, имат свои собствени пристрастия и гледни точки. Това пролича в изборите, които някои направиха за това какво да проверяват във фактите и как. С течение на времето се озовахме с твърде много съдържание, блокирано заради проверка на фактите, което хората биха разбрали като легитимно политическо изказване и дебат. След това нашата система приложи реални последствия под формата на натрапчиви етикети и намалено разпространение. Една програма, предназначена да информира, твърде често се превръщаше в инструмент за цензура", обясни още шефът на Meta.
Сега социалната платформа променя подхода си. Зукърбърг обави, че ще прекрати текущата програма за проверка на факти от трета страна в Съединените щати и вместо това ще започне преминаване към програма за бележки на общността.
"Видяхме как този подход работи в X – където се дава възможност на общността да решава кога публикациите са потенциално подвеждащи и се нуждаят от повече контекст, а хората от различни гледни точки решават какъв вид контекст е полезен за другите потребители. Смятаме, че това може да е по-добър начин за постигане на първоначалното ни намерение да предоставим на хората информация за това, което виждат – и такъв, който е по-малко предразположен към пристрастия", обяснява той. "След като програмата започне да работи, Meta няма да пише бележки на общността или да решава кои да се показват. Те са написани и оценени от участващи потребители."
Точно както при X, Бележките на общността ще изискват съгласие между хора с различни гледни точки, за да се предотврати пристрастното оценяване.
Бележки на общността ще бъде въведена първо в САЩ през следващите няколко месеца и ще продължи да се развива през годината.
"Докато извършваме прехода, ние ще се отървем от контрола ни за проверка на фактите, ще спрем да понижаваме проверено съдържание и вместо да наслагваме предупреждения за интерстицили на цял екран, върху които трябва да щракнете, преди дори да видите публикацията, ще използваме много по-малко натрапчив етикет, показващ, че има допълнителна информация за тези, които искат да я видят", казва още Зукърбърг.
Филантропът призна, че платформата му е изтривала милиони публикации всеки ден
"Въпреки че тези действия представляват по-малко от 1% от съдържанието, произвеждано всеки ден, смятаме, че едно до две от всеки 10 от тези действия може да са били грешки (т.е. съдържанието може действително да не е нарушило нашите правила)", допълва още той, като съобщава, че компанията ще стане по-прозрачна при отчитане на грешките си.
Зукърбърг обави, че ще бъдат премахнати ограниченията по теми като имиграция, полова идентичност и пол, които са обект на чест политически дискурс и дебат.
"Не е правилно нещата да могат да се казват по телевизията или в Конгреса, но не и на нашите платформи", коментира той.
"Също така ще променим начина, по който прилагаме нашите политики, за да намалим вида грешки, които представляват по-голямата част от цензурата на нашите платформи. Досега използвахме автоматизирани системи за сканиране за всички нарушения на правилата, но това доведе до твърде много грешки и твърде много цензурирано съдържание, което не би трябвало да е обект на цензура. Така че ще продължим да фокусираме тези системи върху борбата с незаконните и тежки нарушения, като тероризъм, сексуална експлоатация на деца, наркотици, измами и измами. За по-леки нарушения на правилата ще разчитаме някой да съобщи за проблем, преди да предприемем каквото и да е действие. Ще настроим системите си така, че да изискват много по-висока степен на увереност, преди част от съдържанието да бъде свалено. Като част от тези промени ще преместим екипите за доверие и безопасност, които пишат нашите правила за съдържание и преглеждат съдържанието от Калифорния в Тексас и други места в САЩ", обясни още Зукърбърг. "На хората често се дава възможност да обжалват нашите решения за прилагане и да ни помолят да погледнем отново, но процесът може да бъде разочароващо бавен и не винаги да води до правилния резултат. Добавихме допълнителен персонал към тази работа и в повече случаи вече изискваме множество рецензенти, за да достигнем до решимост, за да премахнем нещо."
"От 2021 г. направихме промени, за да намалим количеството гражданско съдържание, което хората виждат – публикации за избори, политика или социални въпроси – въз основа на обратната връзка, която нашите потребители ни дадоха, че искат да виждат по-малко от това съдържание. Но това беше доста груб подход. Ще започнем да го връщаме постепенно във Facebook, Instagram и Threads с по-персонализиран подход, така че хората, които искат да виждат повече политическо съдържание в своите емисии, да могат", съобщи още собственикът на Meta.
"Тези промени са опит за връщане към ангажимента за свободно изразяване, който изложих в речта си в Джорджтаун. Това означава да сме бдителни за въздействието, което нашите политики и системи оказват върху способността на хората да изразят мнението си и да имаме смирението да променим подхода си, когато знаем, че грешим", заключи Зукърбърг.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.