IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Трети пациент получи мозъчен имплант от Neuralink

Компанията се надява да имплантира устройства на още 20- 30 души тази година

Pixabay

Pixabay

Илон Мъск съобщи, че трети човек е получил имплант от неговата компания за интерфейс мозък-компютър Neuralink, една от многото групи, работещи за свързване на нервната система с машини, съобщава AP.

“Имаме трима души с Neuralink и всички работят добре“, каза той по време на широкообхватно интервю на събитие в Лас Вегас, предавано на неговата социална медийна платформа X.

След първия мозъчен имплант преди около година Мъск каза, че компанията е надстроила устройствата с повече електроди, по-висока честотна лента и по-дълъг живот на батерията. Мъск сподели още, че Neuralink се надява да имплантира експерименталните устройства на още 20 до 30 души тази година.

Технологичният милиардер не предостави никакви подробности за последния пациент, но даде актуална информация за предишните.

Вторият пациенет, който има травма на гръбначния мозък и получи импланта миналото лято, играеше видео игри с помощта на устройството и се учеше как да използва софтуер за компютърно проектиране, за да създава 3D обекти. Първият пациент, също парализиран след нараняване на гръбначния мозък, описва как му е помогнало да играе видеоигри и шах.

Но докато подобни разработки в Neuralink често привличат внимание, много други компании и изследователски групи работят по подобни проекти. Две проучвания миналата година в New England Journal of Medicine описват как интерфейсите мозък-компютър или BCI помагат на хората с ALS да общуват по-добре.

Кой работи върху технологията за интерфейс мозък-компютър?

Повече от 45 изпитания, включващи интерфейси мозък-компютър, са в ход, според американска база данни от проучвания. Усилията са насочени към подпомагане на лечението на мозъчни нарушения, преодоляване на мозъчни травми и други приложения.

Много изследователски лаборатории вече показаха, че хората могат точно да контролират компютърните курсори с помощта на BCI, каза Раджеш Рао, съдиректор на Центъра за невротехнологии към Университета на Вашингтон.

Рао каза, че Neuralink може да е уникален по два начина: Операцията за имплантиране на устройството е първият път, когато робот е използван за имплантиране на гъвкави електродни нишки в човешки мозък за записване на невронна активност и контролни устройства. И тези нишки могат да записват от повече неврони, отколкото други интерфейси.

Какви са предимствата на революционната технология?

Марко Баптиста, главен научен директор на Christopher & Dana Reeve Foundation, нарече технологията “много вълнуваща“ с потенциални ползи за хората с парализа. Чрез клинични изпитвания "ще можем да видим кой ще бъде печелившият подход", каза той.

“Трябва наистина да подкрепяме начинания с висок риск и висока награда. Това очевидно е висок риск и висока награда. Не знаем колко безопасно ще бъде. Не знаем колко осъществимо ще бъде", каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата