33-ата българска полярна експедиция вече е на Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни страни.
Повече за полярната експедиция разказва проф. Христо Пимпирев в предаването “България сутрин”. Ученият разказа, че ще се работи по 11 научни проекта.
"Антарктида е най-голямата в света научна лаборатория на открито. Там се правят открития, които са важни за цялото човечество. Сега започваме да откриваме. Има проекти, които са свързвани с нови лекарства за рак. Имаме проект, който изследва ДНК на бактериите. Бактериите от Антарктида вече имат имунитет към човешките антибиотици", заяви ръководителят на експедицията ни.
Ученият подчерта, че България е водеща страна в ЕС в изследването на полярните региони, които ще донесат много полезни открития за човечеството.
В нашия регион сме единствената държава с полярна база и научноизследователски кораб. В новата експедиция и на базата ни има включени двама представители на Обединените арабски емирства и жена биолог от Черна гора.
Пред Bulgaria ON AIR проф. Пимпирев сподели, че този път ще бъде заснет и филм, в който ще покажат живота на Антарктида, растителния и животински свят, както и проектите, по които учените ни работят.
"Направихме България голяма държава, която е уважавана в цял свят. Беше доста трудно. Преди първото плаване на кораба имаше заповеди от много високо ниво корабът да не тръгва, защото ще потъне в Атлантическия океан. Сега корабът трети път е там", каза още проф. Пимпирев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.