IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Шефът на OpenAI за Мъск: Несигурен, нещастен човек, съжалявам го

Сам Алтман отказа да продаде компанията на милиардера

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Битката за бъдещето на ИИ стана изключително скъпа и дълбоко лична.

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман атакува съперника си Илон Мъск малко след като отхвърли потенциално сеизмична сделка, която можеше да оформи бъдещето на изкуствения интелект. Той каза на ръководената от Илон Мъск група инвеститори, че ChatGPT не се продава - въпреки масивната оферта, която любимецът на Тръмп е отправил.

„Илон опитва всякакви неща дълго време. Това е само поредният опит“, каза Алтман пред Bloomberg TV в интервю на срещата на високо равнище за AI Action в Париж във вторник. „Мисля, че вероятно просто се опитва да ни забави.“

Мъск обяви в понеделник, че ръководи група инвеститори, които са предложили да закупят OpenAI за 97,4 милиарда долара. Бордът на OpenAI ще трябва да обмисли мащабното предложение, но не е ясно дали ще го гледа напълно на сериозно, ако смята, че Мъск ще се отклони от мисията на компанията.

Въпреки това предложението може да направи плановете за реорганизация на OpenAI по-трудни – и значително по-скъпи.

Мъск, съосновател на OpenAI, който в крайна сметка напусна компанията, отдавна враждува с Алтман и е подал редица правни жалби срещу OpenAI и Алтман, твърдейки, че компанията за изкуствен интелект и нейното ръководство са представили погрешно OpenAI като филантропия.

OpenAI се управлява от организация с нестопанска цел, която контролира образувание, наречено OpenAI LP, компания с печалба, която съществува в структурата на по-голямата компания. Тази компания с печалба превърна OpenAI от действително безполезен актив до такъв с оценка от около 100 милиарда долара само за няколко години. А Алтман до голяма степен се смята за мозъкът на този план и ключът към успеха на компанията.

Мъск твърди, че OpenAI е нарушил учредителната си харта, като се стреми да печели със своите AI инструменти.

Сега Мъск е конкурент, тъй като основа собствена компания за изкуствен интелект, наречена x.AI.

„Иска ми се той просто да се състезава, като създава по-добър продукт, но мисля, че изплзва и много други тактики“, каза Алтман в интервюто. „Много, много съдебни дела, всякакви други луди неща, сега и това. Ще се опитаме просто да наведем главата си и да продължим да работим.”

Запитан дали Мъск подхожда към своята стратегия за борба с OpenAI от позиция на несигурност, Алтман се съгласи и омаловажи своя конкурент.

„Вероятно целият му живот се ръководи от несигурност. Съчувствам на този човек“, каза Алтман. „Не мисля, че той е щастлив човек. Съчувствам му.“

Говорителите на Musk и X не отговориха на искане за коментар.

Алтман каза, че не се притеснява, че Мъск има нова висока позиция в Белия дом на президента Доналд Тръмп, но призна, че може би това трябва да буди известна несигурност.

„Може би трябва, но не особено“, каза Алтман. „Опитвам се просто да се будя и да си мисля как ще подобрим нашата технология.“

Враждата Мъск-Олтман досега

Мъск за първи път съди OpenAI през юни 2024 г., но той се отказа от това първоначално дело, след като компанията пусна публикация в блог, която включва няколко от имейлите на Мъск от ранните дни на OpenAI. Изглежда, че имейлите показват, че Мъск признава необходимостта компанията да направи големи суми пари, за да финансира изчислителните ресурси, необходими за задвижване на амбициите на AI, което е в контраст с твърденията в делото му, че OpenAI неправилно преследва печалба.

Мъск заведе ново дело през август 2024 г. и обвини OpenAI, че се надпреварва да разработи мощна технология за „общ изкуствен интелект“, за да „увеличи максимално печалбите“. Мъск също обвини компанията в участие в рекет.

Междувременно OpenAI обвини Мъск, че по същество ревнува, че вече не участва в стартъпа, след като напусна OpenAI през 2018 г. след неуспешен опит да убеди колегите си съоснователи да позволят на Tesla да го придобие.

Алтман отхвърли твърдението на Мъск, че OpenAI изоставя корените си с нестопанска цел, въпреки че компанията работи за отделянето на дружеството с печалба, за да му даде повече свобода на действие.

„Няма да преминем към модел с печалба“, каза Алтман. „Искам да кажа, че не сме сигурни, че ще направим всичко. Но независимо от всичко, организацията с нестопанска цел ще продължи да бъде изключително важна; ще задвижи мисията и ще продължи да съществува. Бордът разглежда много опции за това как да структурира най-добре тази следваща фаза, но организацията с нестопанска цел няма да отиде никъде.“

Предложението от близо 100 милиарда долара от Мъск и неговите сътрудници може да спъне плановете на OpenAI. За да отдели звеното с печалба, организацията с нестопанска цел вероятно ще запази дял и ще трябва да определи стойност на сделката.

Ако сделката на Мъск е легитимна (а може и да е така, тъй като Мъск е най-богатият човек в света), тогава OpenAI най-вероятно ще носи отговорността да докаже, че сделката му оценява повече компанията. С други думи: Мъск току-що постави дъното на тази сделка на 97,4 милиарда долара.

И все пак не е толкова просто. Тъй като OpenAI е организация с нестопанска цел, тя няма фидуциарна отговорност за максимизиране на възвръщаемостта. И може да се твърди, че Мъск ще наруши мисията на компанията, която е безопасност на първо място.

Какъвто и да е случаят, най-известната компания за AI в света има много по-сложен път напред сега, отколкото преди.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата