Беше твърде добра маркетингова възможност, за да я пропусне. След като излязоха новините за случайното изтичане на информация от кабинета на Тръмп за неговите планове за бомбардиране на цели на хутите в Signal, съоснователят на приложението за съобщения заяви в социалната мрежа X:
"Има толкова много страхотни причини да сте в Signal. Сега включително възможността вицепрезидентът на Съединените американски щати да ви добави на случаен принцип към групов чат за координиране на чувствителни военни операции. Не проспивайте тази възможност."
Нахалната публикация беше от Мокси Марлинспайк, известен още като Матю Розенфелд, анархистичен криптограф, който започна да създава основите на Signal през 2012 г. и го стартира през 2014 г.
През 2018 г. той създава Signal Foundation със съоснователя на WhatsApp Браян Актън. Розенфелд винаги е презирал държавата – той веднъж туитна ACAB (всички ченгета са копелета) – и Актън се скара с Facebook заради проблеми с поверителността, след като купи WhatsApp, признавайки, че е „продал поверителността на моите потребители за по-голяма полза“.
Signal, криптирано приложение за съобщения, е създадено като инструмент за борба с държавното и корпоративното наблюдение. Сега се използва в самото сърце на държавата поради ангажимента си да защитава поверителността на своите потребители.
Приложението използва криптиране от край до край, което означава, че само подателят и получателят, а не собствениците на приложението, могат да видят съобщение. Много други компании, като Apple и Meta, собственикът на Facebook и WhatsApp, също използват технологията за съобщения, но Signal работи малко по-различно.
Signal също така се е ангажирала да криптира или не съхранява метаданните - като времеви марки, интернет адреси и имена на групи - в съобщенията, което я прави една от най-сигурните системи в света.
Свързани с това са две други функции. Signal отказва да изпълни законови искания от властите, които биха компрометирали поверителността на потребителите, и се управлява като фондация с нестопанска цел, „за да гарантираме, че пазарните сили никога не могат да поставят печалбата или целесъобразността пред безопасността на тези, които разчитат на нас“. Приложението е изправено пред блокове в Китай, Иран, Русия и Венецуела.
Неговият президент, Мередит Уитакър, се превърна в един от водещите световни гласове, борещи се с опитите на държави, включително Обединеното кралство, да подкопаят криптирането.
Ето защо Signal е приложението по подразбиране за участници в кампанията, активисти, журналисти, министри от кабинета и всеки друг, който иска съобщенията им да бъдат напълно лични — освен ако случайно не добавите репортер към групата си .
Уитакър каза пред The Guardian миналата година:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase."Signal или работи за всички, или не работи за никого. Всяка армия в света използва Signal, всеки политик, за когото знам, използва Signal. Всеки главен изпълнителен директор, когото познавам, използва Signal, защото всеки, който има нещо наистина поверително за комуникация, признава, че съхраняването на това в база данни Meta или в чист вид на сървър на Google не е добра практика."