Общи действия от институциите, научните звена и бизнеса изисква позиционирането на България като перспективна дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект (ИИ), заяви държавният глава Румен Радев на провелата се по негова инициатива кръгла маса на тема "България и петата индустриална революция. Възможности за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни".
Форумът събра представители на изпълнителната и местната власт, високотехнологичния бизнес, научните среди, български организации и компании. В събитието участие взе и вицепрезидентът Илияна Йотова.
В речта си Радев подчерта, че в света протича надпревара за изграждане на инфраструктура и екосистеми за развитието на изкуствен интелект, което поставя въпроса за мястото на България в този процес и за нивото ни на амбиции. Президентът напомни, че България е обявена от Euro HPC JU като част от държавите, които ще изградят една от шестте фабрики за изкуствен интелект в Европа и открои усилията на Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT), на София Тех Парк и на институциите за постигането на този успех.
Радев открои разликата в мащаба, обема и функциите между гигафабриките за изкуствен интелект и центровете за данни, които България се стреми да изгради: предназначението на гигафабриките е да обучават сложни модели на изкуствен интелект, което изисква много по-мащабна инфраструктура и комуникации, включително енергийна консумация и голям обем водни ресурси за охлаждане.
"България има големи предимства, които дават перспектива да привлечем подобен проект", каза президентът и открои като такива стабилната енергийна система, която включва и ядрена енергия, подходящи терени, отговарящи на редица критерии, които могат да поемат подобен проект.
Сред другите преимущества на страната ни Радев посочи водните ресурси, географското разположение, традициите на образователната ни система, която може да развива най-важното – кадрите. Президентът добави, че следващите 2 години са решаващи за позиционирането на България в областта на изкуствения интелект и отбеляза, че големите компании в областта на информационните технологии в САЩ вече търсят възможности за последващо развитие.
"Имаме възможност да привлечем инвестиции от съвсем друго поколение, при коренно различни условия. Проблемът е дали ще успеем да се организираме да го направим", смята държавният глава.
В рамките на форума вицепрезидентът Илияна Йотова направи изказване, посветено на темата за европейските политики в областта на изкуствения интелект. По думите ѝ проектът за изграждане на гигфабрика може да се превърне в голяма национална идея, около която да се обединим като общество, защото е изключително важна за развитието на страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.