В света вече се роди бебе, заченато по метод, изцяло контролиран от изкуствен интелект. Роботизираната система ICSI (интрацитоплазмено инжектиране на сперма), разработена от учени от САЩ и Мексико, автоматизира всичките 23 етапа на процедурата, осигурявайки висока прецизност и стабилност, които надхвърлят човешките възможности.
Традиционният метод ICSI, използван при класическо инвитро оплождане (IVF) от 90-те години на миналия век, включва ръчно въвеждане на сперма в яйцеклетката от ембриолог. Новата система използва AI за насочване на микроинжекции и лазери, които обездвижват избрана сперма.
Този метод изисква по-малко медицинска намеса. И въпреки че има по-висока успеваемост, все пак има момент, в който е възможно да стане човешка грешка, макар и минимална.
Жак Коен от Conceivable Life Sciences, биотехнологична компания в Ню Йорк, каза пред New Scientist: “Понякога (ембриолозите) стават уморени и разсеяни, точно както всички останали в повечето професии, така че се случват грешки, които могат да намалят шансовете за оплождане и раждания.“
За да се справят с това, д-р Коен и колегите му разработиха машина, която може да изпълни 23 ключови стъпки, необходими за стандартната процедура ICSI, съобщава The Sun.
Машината може да се управлява независимо чрез управление с изкуствен интелект или чрез натискане на бутон. Една от стъпките включва машината, използваща AI модел, за да избере най-здравите сперматозоиди за оплождане въз основа на външния им вид.
След това машината прави сперматозоидите по-лесни за вземане, като затваря опашките им с лазер и ги обездвижва, преди да инжектира спермата във вече събрани яйцеклетки.
“С изкуствения интелект системата автономно избира спермата и прецизно обездвижва средната й част с лазер, готов за инжектиране – изпълнявайки този бърз и прецизен процес с ниво на точност, надхвърлящо човешките възможности”, споделя водещият инженер професор Херардо Мендизабал-Руис.
Д-р Коен каза, че автоматизирането на процеса на ICSI “представлява трансформиращо решение, което обещава да подобри прецизността, да подобри ефективността и да осигури постоянни резултати“ - премахвайки тежестта от човешките оператори и осигурявайки по-малко променливост в процедурите.
Автоматизираният процес може също да подобри оцеляването на яйцеклетките и да оптимизира времето на инжектирането, добави той.
За да изпробват своята машина, изследователите набират 40-годишна жена, насочена за лечение с донорски яйцеклетки в клиника за IVF в Гуадалахара, Мексико, след предишен неуспешен опит за IVF.
Жената е имала затруднения с производството на яйцеклетки, затова е използвана донорска, докато спермата на партньора й не може да плува правилно. Така благодарение на интервенцията жената е родила здраво момченце.
Автоматизираната система е създадена в клиниката, но учените управляват машината дистанционно - от клиниката в Гуадалахара и Ню Йорк - като издават команди чрез цифров интерфейс за извършване на всяка от 23-те стъпки на микроинжектиране за всяко яйце.
Цялата процедура е отнела средно около 9 минути 56 секунди за яйце, малко повече от рутинната ръчна ICSI поради нейния експериментален характер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.