IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Съществува опасност от спиране на ценни научни изследвания у нас

България единствена в целия свят може би ще възпрепятства авангардните изследвания, свързани с лечението различни болести

Съществува опасност от спиране на ценни научни изследвания у нас

Български учени от Софийския университет “Св. Климент Охридски” /СУ/, Медицинския университет /МУ/, Националния център за аграрни науки /НЦАН/ и Федерацията на научно-техническите съюзи /ФНТС/ в България внесоха в кабинета на председателя на Народното събрание Огнян Герджиков декларация в защита на развитието на биотехнологиите. Повод за официалната позиция на научната общност в България е предстоящото окончателно приемане на второ четене на закона за генно-модифицираните организми.

Документът е подписан от ректора на СУ проф.дфн.Боян Биолчев, ректора на Медицинския университет - чл. кор. Владимир Овчаров, председателя на НЦАН – акад. Цветан Цветков и председателя на ФНТС – акад. Васил Сгурев. Според тях някои членове от закона за генетично модифицираните организми /ГМО/ са в разрез с политиката на Европейския съюз и могат да нанесат сериозен удар и да спрат развитието на българската наука, медицина и селско стопанство.

Параграф “3 а” от допълнителните разпоредби на проектозакона предвижда забрана на всякакви научни изследвания, включително и в лабораторни условия, с животни, маслодайна роза, лоза и тютюн. Същата забрана произтича и от чл. 77а. Така се поставя тотално ограничение на оранжерийните и опитни участъци на специализираните научни звена.

Учените предупреждават, че ако текстовете се приемат в този вариант, България единствена в целия свят ще възпрепятства авангардните изследвания, свързани с лечението на рак, СПИН, редица наследствени болести, множествена склероза. Науки като геномиката, протеомика и метаболика, които разгадават функциите на гените, ще бъдат унищожени в зародиш. Допълнителен негативен ефект ще бъде нанесен и по отношение на международните научни проекти основно към ЕС, чието изпълнение практически ще бъде спряно.

“Никоя друга страна в света не може да си позволи недалновидността да наложи забрана за провеждането на научни изследвания, особено когато касаят здравето на гражданите и са стратегически за нейното земеделие”, се казва в декларацията. Учените призовават параграф “3а” от проектозакона да отпадне, а забраната на чл. 77а да не важи за експерименталните бази на специализираните научни звена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата