Новите възможностти на мобилните телефони, с които ни радват производителите се оказаха полезни и за авторите на вируси. Специалистите по компютърна безопасност засякоха едновременно няколко нови модификации на нашумелия вирус Cabir, които са по-усъвършенствани в сравнение с оригинала.
Първата програма поразяваща операционната система на мобилните телефони бе регистрирана през юни. Тя поскоро е била просто за проба, защото вирусът Cabir не прави нищо лошо, а просто се предава чрез технологията Bleutooth от един мобилен телефон на друг, както и към всички устройства които ползват същата технология. Освен това той може да заразява само най новите модели телефони в които се използва операционната система Symbian – примерно сериите 60 на Nokia.
Новите версии на Cabir, обозначани с буквите H, I и J, които бяха заловени в последните дни на 2004 година също остават безобидни, но са доста по-съвършенни. В частност, поправена е главната грешка на неизвестния програмист, която не е позволявала да се заразява повече от едн телефон без презареждане. Експертите обаче предупреждават, че скоро на хакерите ще им омръзне да експериментират с безвредни версии и ще изкарат на “пазара” бойна версия на висуса. От вирусите, передаващи се чрез Bleutooth, за щастие има радикална защита – да се изключи функцията, която позволява апарата да е видим от други устройства, исползващи същата технология.
Но в дългосрочна перспектива опасността остава - в "Лаборатория Касперски" смятат, че разпространението на вирусите по смартфоните ще има поражения близки на тези които някога имаха вирусите по обикновените персонални компютри. Те отбелязват, че представител на друго семейство мобилни вируси - "троянеца" Qdial26 – вече се е научил да краде пари от потребителите. Той изпраща SMS на платен номер, регистриран във Великобритания, и всяко съобщение излиза на собственика на мобифона по 2.8 долара.