Резултатите, получени при повторния анализ на марсианския метеорит ALH 84001, потвърждават, че на Червената планета съществуват или са съществували условия, подходящи за живот, пише New Scientist.
Метеоритът ALH 84001 е открит в Антарктида през 1984 г.
Учените смятат, че той се е отделил от повърхността на Марс преди около 17 милиона години.
По повърхността на метеорита са открити структури, напомнящи на вкаменели бактериални образувания.
В състава на камъка химиците открили сложни органични молекули.
Тези факти могат да служат за косвено потвърждение на теорията за съществуване на живот на Марс в миналото или настоящето.
По-детайлно изследване на химическия състав на ALH 84001 показва, че камъкът се е намирал при температура от около 150 градуса по Целзий.
Най-издръжливите земни микроорганизми не издържат нагряване над 120 градуса.
Според изследванията скалата, от която се е откъснал ALH 84001, се е намирала непосредствено на повърхността на Марс или недълбоко под нея.
Тя била постоянно мокрена от капеща вода с разтворен въглероден диоксид, идваща от горещ източник, намиращ се дълбоко под земята.
Относителното съдържание на метали на повърхността на камъка би трябвало да зависи от температурата на водата, в която те са били разтворени.
Според направените изчисления на учените температурата й не е надвишавала 100 градуса по Целзий, а такава топлина са способни да издържат и много земни организми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.