Дори Слънцето да се намира до края на XXI век във фаза на минимална активност, температурата на Земята ще продължи да расте. До този извод стигнаха немски учени, които излагат своите доводи в статия, публикувана в New Scientist.
Слънцето периодично преминава във фази на повишена и понижена активност. Продължителността на един цикъл е около 11 години. Обикновено колебанията на слънчевата активност не оказват забележително влияние върху земния климат, но понякога звездата преминава в продължителни фази на минимум, които предизвикват промени в температурата на Земята. В подобна фаза Слънцето се е намирало от 1645 до 1715 г. и на планетата ни бил отбелязан „микроледников период“.
Учените решили да проверят ще се промени ли климатът на Земята, ако поредната фаза на продължителен минимум започне през 2010 и продължи до 2100 г. Според изводите на учените „спокойствието“ на Слънцето ще понижи среднодневната температура с 0,3 градуса по Целзий. Но факторите, предизвикващи глобалното затопляне, могат успешно да противостоят на захлаждането, предизвикано от намаленото количество слънчева топлина, и да покачат температурата с 3,7–4,5 градуса по Целзий. Така продължителната минимална активност на Слънцето само леко ще забави затоплянето.
Новите резултати най-вероятно ще бъдат приети от научното общество нееднозначно. Разгорелият се в последните месеци скандал, получил името „Климатгейт“, разпали дискусията по въпроса, че климатолозите много години са подправяли данните на наблюденията си върху климата така, че да създадат илюзията за глобално затопляне.