IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Корейци превърнаха човешката ръка в интернет канал

Намерението на учените е по този начин да се контролира човешкото състояние

Снимка: koreauniversity.org

Снимка: koreauniversity.org

За първи път човешкото тяло беше превърнато в „кабел“ за предаване на данни. Корейски учени успяха да предадат данни със скорост 10 мегабита в секунда чрез човешката ръка, съобщава New Scientist, цитиран от РИА Новости.

Специалисти от Сеулския университет описаха в Journal of Micromechanics and Microengineering експеримент, по време на който към човешка ръка на разстояние 30 см един от друг били прикрепени електроди, между които за първи път било осъществено предаване на данни.

Учените използвали нискочестотни електромагнитни вълни с честота 45 мегахерца. Такива вълни преминават през кожата с нисък коефициент на поглъщане. Освен това кожата защитава сигнала от външни влияния.

Устройството, което се закрепя за кожата, се състои от метален електрод и полимерно покритие. Дебелината му е 300 микрона, което съответства на около 4 човешки косъма.

Същността на експеримента не е да се включват хората към интернет, а с помощта на новия метод да може ефективно да се контролират параметрите на човешкото състояние.

„Достатъчно трудно е непрекъснато да се следи нивото на кръвната захар и сърдечната дейност. Ако използваме безпроводна връзка за контрол на всеки параметър, ще ни трябват много батерии“, казва един от авторите на изследването. Предаването на данни чрез тялото може да икономиса до 90% от разхода на енергия.

Първите експерименти по предаване на данни чрез кожата са проведени през 2005 г. от специалисти на Токийския университет. Те обаче използвали големи електроди, направени от сребърен хлорид, които предизвиквали кожни раздразнения.

Сега учените си сътрудничат с големи производители на електроника, за да създадат устройства за контрол на човешкия организъм, такива като електроенцефалографи и кардиографи, които може да се имплантират подкожно.

Точно за такива устройства ще бъде предназначен новият канал за предаване на данни чрез кожата.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата