IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Дупка" на Слънцето предизвиква 4-дневна магнитна буря

Влошаването на геомагнитната обстановка на Земята може да се усети от чувствителните хора

Изображение на короната на Слънцето на 27 май 2010 г. sohowww.nascom.nasa.gov

Изображение на короната на Слънцето на 27 май 2010 г. sohowww.nascom.nasa.gov

В близките дни Земята ще се окаже в зона на повишена интензивност на слънчевия вятър, свързан с т.нар. коронална дупка на Слънцето, което ще предизвика магнитна буря с продължителност около 4 дни, казва за РИА Новости научният сътрудник от Лабораторията по рентгенова астрономия на Слънцето Сергей Богачев.

Той отбелязва, че най-силни геомагнитни смущения предизвикват изригванията на Слънцето, но очакваната магнитна буря не е свързана с изригване. „Изригвания не е имало, бурята е свързана с това, че Земята влиза в зоната на действие на короналната дупка“, казва Богачев.

Короналните дупки са участъци от повърхността на Слънцето с открито магнитно поле. На изображенията на слънчевата корона те се виждат добре като по-тъмни области в сравнение с околните емисионни структури.

Такива структури не са напълно характерни за магнитното поле на Слънцето, което обикновено има форма на затворен контур, чиито основи се опират в повърхността на Слънцето. Веществото и частиците от такива затворени структури не могат да излязат навън и по тази причина почти не играят роля в проявите на космическата метеорологична обстановка.

За разлика от затворените структури линиите на полето вътре в короналните дупки са открити. Единият край на линията се опира на повърхността на Слънцето, а самата тя преминава в междупланетното пространство, затваря се в магнитосферата на някоя от околните планети или отива в „безкрайността“.

В резултат короналните дупки стават нещо като открити магнитни канали, през които плазмата и частиците се разпространяват свободно в междупланетното пространство. Съответните потоци се наричат „бързи потоци слънчев вятър“ и днес се смятат за едни от основните фактори за космическата метеорологична прогноза.

„Короналните дупки живеят доста дълго и тъй като такава дупка сега се приближава към геоефективните ширини на Земята, може да се предскаже, че в близките дни ще се окажем в зоната на действието й. Тя е доста широка и обхваща доста голям диапазон, затова бурята може да продължи доста дълго“, казва Богачев.

„Макар че по ниво на активност (Kp=5) предстоящото събитие се отнася към бурите, това е минимално ниво на магнитна буря. Така че като цяло в близките дни можем да очакваме по-скоро общо влошаване на геомагнитната обстановка, което може да се усети от по-чувствителните хора“, заключава ученият.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата