IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Земята изпрати сондата Deep Impact на среща с нова комета

Планетата ни изигра ролята на прашка в корекцията на орбитата на апарата

Изображение: НАСА

Изображение: НАСА

Късно вечерта в неделя сондата Deep Impact се приближи до Земята и успешно извърши маневра по корекция на орбитата си, в която гравитацията на планетата изигра ролята на прашка, ускорявайки апарата на 1,5 км в секунда, като по този начин го изпрати към следващата „станция“ - кометата Hartley 2, с която тя ще се срещне на 4 ноември.

Междупланетната станция Deep Impact се отправи в Космоса още през януари 2005 г. Половин година по-късно тя изпълни успешно своята задача – изпрати в ядрото на кометата Tempel 1 медно тяло, пише РИА Новости.

Сблъсъкът позволи на астрономите да получат нови данни за кометното вещество и предизвика искове към НАСА от страна на руските астролози, които поискаха 8,7 млрд. рубли за посегателство върху „системата духовни и жизнени ценности, а също върху природния живот на Космоса“.

По-късно беше решено изследователската програма да продължи с помощта на този апарат и приставката Epoxi (Extrasolar Planet Observation and Deep Impact Extended Investigation).

„Вторият живот“ на апарата ще се използва за изследване на планетите, покрай които той ще прелети, както и за изследване на комети. Първоначално се планираше той да изследва кометата 85P/Boethin, но тъй като тя и орбитата й са неясни, през декември 2007 г. е решено сондата да се отправи към Hartley 2.

По пътя към целта си Deep Impact/Epoxi трябваше да извърши цяла серия сближавания със Земята, за да промени своята орбита и да коригира курса си. Снощното приближаване беше третото и последно преди срещата с Hartley 2.

Апаратът прелетя на разстояние 30 400 км от Земята, над Южния Атлантик.

На 4 ноември сондата ще може да изследва кометата Hartley 2 от близко разстояние с помощта на два телескопа с цифрови цветни камери и инфрачервен спектрометър.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата