IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Слънчево цунами" удря Земята в сряда?

Възможна е и силна магнитна буря рано сутринта

"Слънчево цунами" удря Земята в сряда?

Снимка: НАСА

Мощно изхвърляне на плазма от Слънцето е регистрирано в неделя сутринта. Тя ще достигне Земята в сряда и може да предизвика ярко полярно сияние, а също и магнитна буря, съобщи в понеделник вечер пресслужбата на Харвард-Смитсонския център по астрофизика, цитиран от РИА Новости.

„Изхвърлянето е насочено директно в наша посока, очаква се то да достигне до нас рано сутринта на 4 август“, казва Леон Голуб от центъра.

Руските учени обаче се съмняват в тази прогноза.

Короналните изригвания са изхвърляне на милиони тонове плазма и са свързани с динамичните процеси в магнитното поле на Слънцето. В този случай, ако йонизираният газ достигне Земята, той може да предизвика смущения в земната магнитосфера, тоест да стане причина за магнитна буря.

Според Голуб това е първото от дълго време насам коронално изригване, насочено към Земята. То е фиксирано с камера на слънчевата космическа обсерватория НАСА SDO (Solar Dynamics Observatory), пусната през февруари.

Сътрудникът на Лабораторията за рентгенова астрономия на Слънцето към Физическия институт „Лебедев“ – Сергей Богачев, обаче подчертава, че точността на тази прогноза не е много висока.

„Обсерваторията SDO е великолепен инструмент, най-добрият от работещите сега, но тя не е приспособена за изследване на космическото време (в смисъл - космическа метеорологична обстановка).

Причината е в това, че телескопите SDO имат много малко полезрение – те просто не виждат обкръжаващото Слънцето пространство. Уредите с широко зрително поле, най-вече коронографът, монтиран на космическата обсерватория SOHO, показват, че короналното изригване се е отклонило встрани от Земята. На снимките се вижда добре как се развива изригването. То е насочено на изток от Слънцето, тоест не може да достигне нашата планета“, казва Богачев.

Ученият отбелязва, че интересът на американските учени към космическото метеорологично време не е случаен. Правителствата и националните агенции на повечето страни влагат средства в слънчеви космически обсерватории и разчитат на решаването не само на фундаментални физически задачи, но и на приложни проблеми.

В резултат научната група SDO сега търси и пробва свежи идеи в тази насока. В дадения случай от тяхна страна има не само няколко необичайни прогнози, основани на наблюдения на тъмни влакна на диска на Слънцето. Динамиката на тези влакна според тях свидетелства за развитието на короналното изригване.

„Според мен по тези влакна едва ли е възможно да се предсказва посоката на движението на изригването, още повече че с други уреди виждаме ясно, че изригването минава покрай Земята“, казва Богачев.

„Впрочем много скоро ще разберем кой е крив и кой – прав“, още тази вечер или утре сутринта, когато ще постъпят данните за състоянието на земната магнитосфера“, добавя ученият.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата