IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Звездно шоу от небето и в четвъртък, и в петък, 13-и

Звездопадът ще достигне своя пик в петъчната нощ

Снимка: НАСА

Снимка: НАСА

До 100 падащи звезди на час в нощта на петък ще можем да наблюдаваме благодарение на благоприятните обстоятелства, съпътстващи традиционния августовски звездопад – метеорния поток Персеиди, съобщава пресслужбата на Международната метеорна организация, цитирана от РИА Новости.

Заради топлото време и при липса на облачност, наред с младата луна, която няма да пречи на наблюденията със своята светлина, както и на повишената активност на метеорния поток земляните ще могат да се насладят в пълна степен на тази красота в нощта на четвъртък и петък.

Най-добре потокът метеори ще се вижда далеч от градове и инфраструктури, където липсва изкуствено осветление, пречещо на наблюдението на падащите звезди. Метеорите ще могат да бъдат наблюдавани практически на всяка област от нощното небе, но най-добре ще се виждат тези, които влизат в земната атмосфера в най-тъмната й част. Точно затова метеорният поток носи името на съзвездието Персей, което се издига все по-високо с настъпването на нощта.

Самите метеори представляват малки частици вещество с размери от песъчинка до грах. Те се явяват „следи“ от кометата Суифт-Тътъл, извършваща своя периодичен полет около Слънцето. При движението по своята орбита нашата планета всяка година се приближава до този поток и го пресича, което и води до явлението метеорен дъжд.

Частиците влизат в земната атмосфера със скорост над 200 хил. км/ч на височина около 130 км и мигновено изгарят, оставяйки след себе си красива ярка следа. Светенето на някои особено ярки метеори продължава няколко секунди.

За наблюдение на метеорния дъжд не са необходими астрономически прибори, затова всеки желаещ може да се наслаждава на нощното светлинно шоу.

Интензивността на този дъжд се променя всяка година и зависи от плътността на облака частици в участъка от шлейфа на кометата, който се пресича от Земята. Плътността на свой ред се определя от влиянието на другите планети в Слънчевата система, особено на гравитационното поле на Сатурн, както и на периодичните визити на самата комета.

Независимо че миналата година беше отбелязан пик на плътността на потока и някои наблюдатели преброиха до 200 метеора в час, тази година наблюденията ще са особено благоприятни заради отсъствието на светлината на Луната, която ще се появи на небосклона само за кратък промеждутък от време веднага след залеза на Слънцето.

Освен това тази година нашата планета ще премине по-близо до кометния шлейф и наблюдателите ще могат да фиксират от 60 до 100 метеора на час.

Следващата година Персеидите няма да се виждат добре, тъй като по това време ще има пълнолуние.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата