Извънземният живот, ако той наистина съществува, трябва да е достатъчно развит, за да е създал изкуствен интелект. Затова в Космоса трябва да се търсят именно неговите следи, заяви главният астроном на проекта SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) Сет Шостак в интервю пред ВВС.
През 1960 г. американският астроном Франк Дрейк започва да следи за радиосигнали, идващи от звездите Тау Кит и Епсилон Еридан, които се смятали за най-вероятни кандидати за присъствие на земен тип планети.
Този експеримент полага началото на проекта SETI, в рамките на който учените търсят сигнали от извънземни цивилизации. През 2010 г. SETI отбелязва половинвековен юбилей, а специалистите на проекта следят космическия радиоефир с Allen Telescope Array (ATA) в Калифорния.
При търсенето на разумен живот учените изхождат от предположенията, че той може да е възникнал на планети или спътници, годни за обитаване от „човешка гледна точка” – тоест където има вода, а атмосферата се състои от леки газове.
Според Шостак обаче предположенията за сходната биохимия на нашия и извънземните светове може да дадат грешна насока, ако става дума за търсене точно на извънземен разум.
„Нашата хронология предполага, че скоро след като един разумен вид изобрети технологии за комуникация, той ще създаде и изкуствен интелект. Следователно проучването на звездните системи, които имат годни за живот планети, в рамките на SETI може да се окаже гонене на доста призрачна цел”, пише Шостак в статия в сп. Acta Astronautica, цитирана от РИА Новости.
В сферата на вероятностите шансовете да се уловят сигнали от такива „мислещи машини” са по-големи, отколкото да се намерят следи от „биологичния” живот, който ги е изобретил, смята ученият. В същото време тази задача може да се окаже и по-сложна – тоест по-трудно може да се разшифроват приетите сигнали.
„След 50-годишно търсене на сигнали SETI започва постепенно да осъзнава, че скоростта на развитие на нашите технологии трябва да е добър пример за това как биха се развивали другите цивилизации, ако те съществуват. Целта на нашите търсения е еволюционната движеща се мишена”, съгласен е с колегата си по SETI доктор Джон Елиът от Университета в Лийдс, Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.