Спътник за проследяване на космически обекти – други спътници и космически боклуци – беше пуснат от авиобазата на ВВС на САЩ Ванденберг в неделя рано сутринта, се казва в прессъобщение на авиобазата, цитирано от РИА Новости.
Спътникът SBSS (Space-Based Space Surveillance satellite) е изведен в орбита с помощта на ракета Minotaur 4, изстреляна от 8-и стартови комплекс на авиобазата.
Новият спътник е първият апарат, който може да проследява космически обекти от Космоса. При наблюденията за спътници и космически боклук от Земята често възникват проблеми, свързани с времето, с недостатъчна прозрачност на атмосферата. Освен това те могат да се водят само през нощта. Избягването на такива проблеми може да стане чрез наблюдения от Космоса.
„Очаква се, че с новия спътник точността на параметрите на орбитата на космическите обекти ще се увеличи 10 пъти “, отбелязва командирът на 1-ва авиокосмическа изпитателна ескадрила на авиобазата Ванденберг – подп. Тим Харис.
"SBSS значително ще разшири нашите възможности за получаване на информация за ситуацията в орбита, което е жизненоважно за защитата на нашите космически апарати“, отбелязва и полк. Ричард Болц от авиобазата.
Данните от новия спътник според военните ще могат да се използват от НАСА, за да се предотвратяват сблъсъци на МКС с космически боклуци.
Проблемът със замърсяването на околоземното пространство е водещ при излизането от строя на спътници и става все по-остър. Сега на орбита се намират около 100 000 излезли от строя космически апарата, болтове, гайки, пружини, скоби и прочие обекти, въртящи се около Замята със скорост около 10 км в секунда.
Сблъсъкът с която и да е от тези части, дори с размери 1 см, означава сериозна повреда на скъп спътник и най-често излизането му от строя. От Земята с помощта на радиотелескопи може да се наблюдават обекти с размери над 10 см.
По-рано руски учени от Физическия институт „Лебедев“ заявиха, че са разработили малък датчик за търсене на малки фрагменти космически боклук, който може да се монтира практически на всеки спътник.