Турското правителство трябва да вземе трудно решение за присъединяването към ракетния щит на НАТО, което поставя на изпитание регионалните отношения на страната, предаде АФП.
Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който е председател на управляващата ислямистка партия, в последните години предизвиква подозрението на западните държави за степента на обвързаност с партньорите си от НАТО.
Турция трябва да вземе финално решение за присъединяването си към проекта на срещата на лидерите на НАТО, която ще се състои на 19 и 20 ноември в Лисабон.
Анкара се страхува, че присъединяването към ракетния щит ще навреди на връзките на страната с Москва и Техеран, които през последните години са се подобрили значително.
САЩ настояват, че щитът е предназначен да осигури защита срещу евентуална ракетна атака от Иран, но срещат противопоставянето на Москва, според която с поставянето му се подкопава идеята за ядрено възпиране.
По време на срещата на министрите на отбраната и външните министри на Турция и САЩ в четвъртък в Брюксел по време на среща на НАТО, темата за ракетния щит беше водеща. Тогава турските медии съобщиха, че турските представители все още са „резервирани” относно участието си в проекта.
След завръщането си в Анкара турският министър на отбраната Вежди Гонул отрече това твърдение, заявявайки че Турция приветства разговорите със съюза за щита, които би трябвало да започне функциониране до 2015 година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.