Либийският лидер Муамар Кадафи изрази съжаление от свалянето на Зин Абидин Бен Али от власт в Тунис, заявявайки, че той все още е "законният президент на страната", съобщи Франс прес.
"Днес вие претърпяхте голяма загуба. Няма по-добър управник от Бен Али", подчерта Кадафи в обръщение към тунизийския народ, разпространено от либийските държавни медии.
"Надявам се, че той ще остане на власт не само до 2014 г., но и до живот", добави либийският ръководител.
Според Кадафи тунизийският народ е станал жертва на лъжи, разпространявани чрез интернет, и особено на Уикилийкс и социалните мрежи, които изиграха огромна роля за бунтовете, довели до падането на Бен Али.
"Сега Тунис, една туристическа и развита страна, се превърна в плячка на бандити, грабежи и палежи", подчерта Кадафи, добавяйки, че не се вижда краят на хаоса.
Либийската информационна агенция Джана съобщи, че Бен Али, който в петък избяга в Саудитска Арабия, разговарял вчера сутринта по телефона с Кадафи. Агенцията не даде подробности за разговора.
Повечето арабски правителства реагираха предпазливо или запазиха мълчание след падането от власт на президента на Тунис Зин ал Абидин Бен Али под натиска на уличните бунтове.
Наблюдателите смятат, че "жасминовата революция" в Тунис е предупреждение за арабските авторитарни режими, тъй като може да предизвика ефекта на доминото в целия арабски изток. Показателна за това е бурната реакция по арабските улици.
В Кайро, Сана, Кувейт и много други столици и градове в Близкия изток в събота се състояха акции на солидарност с тунизийския народ, участниците в които приветстваха победата му над тиранията.
В съседен Алжир, където преди две седмици имаше "гладни бунтове", мнозина очакват повторение на тунизийския експеримент. В Йордания властите взеха мерки да укротят гнева на хората и намалиха цените на основните продукти, но профсъюзите и ислямската опозиция заплашиха с нов "ден на гнева".