Вицепрезидентът на Египет Омар Сюлейман е предложил на лидера на страната Хосни Мубарак план за преодоляване на народното недоволство, който между другото предвижда отказ на 82-годишния президент от власт, пише вестник „Аш Шурук“.
Според Сюлейман за потушаването на конфликта е необходимо в кратък срок да бъдат направени пет стъпки, пише РИА Новости. Тези ходове са: пълно изключване на принципа на наследяване на властта, което означава синът на президента Камал Бубарак да излезе от всички държавни структури; отказ от въвеждане в новото правителство на представители на бизнеса; да бъде обявено, че започва провеждане на конституционни реформи; да бъдат извършени промени в ръководството на управляващата Национално-демократична партия; отказ на Мубарак от властта.
Междувременно новото правителство на Египет, сформирано от бившия министър на гражданската авиация Ахмед Шафик, положи клетва, съобщи телевизия „Ал Арабия“.
За вътрешен министър е назначен Махмуд Вагди, о.з. генерал. Досегашният вътрешен министър Хабиб ал Адли напуска правителството. За оставката му настояваха протестиращите, които го обвиняваха, че е наредил да се стреля срещу мирните протестиращи. Досегашният финансов министър Юсеф гали е сменен от Самил Редван.
В петък на фона на масовите антиправителствени и антипрезидентски демонстрации Мубарак за първи път от 30 години управление въведе длъжността вицепрезидент и назначи на този пост бившият шеф на разузнаването Омар Сюлейман.
Протестите с искания за провеждане на икономически и политически реформи и за оттегляне на Хосни Мубарак започнаха в Египет на 25 януари.
Жертвите на безредиците по данни на телевизия „Ал Джазира“ са 150 души, над 4 000 са ранените.
Демонстрантите в центъра на Кайро заявяват, че ще останат там, докато Мубарак не се оттегли. Те призовават за обща стачка в страната.
За вторник е планиран масов протест под лозунга „протест на милионите“, пише ВВС.
Повечето магазини и офиси са затворени, много египтяни са в паника. Съобщава се, че има недостиг на хляб, пред хранителните магазини има дълги опашки.
Чужденците масово се евакуират от Египет, главно с чартърни полети.
Самолети в Кайро вече изпратиха САЩ, Китай, Япония, Австралия, Турция, дори Нова Зеландия е изпратила военнотранспортен самолет.
На летището в Кайро са се събрали хиляди пътници, които искат възможно по-скоро да напуснат страната.
Междувременно САЩ и Великобритания излязоха с общ призив за „преход в условията на ред“ към демократично управление в Египет.
Лидерите на двете страни Барак Обама и Дейвид Камерън изразиха мнение, че страната се нуждае от „комплексен процес на политически реформи“.
Британският външен министър Уилям Хейг предупреди Египет, че страната може да се окаже в ръцете на екстремистите, ако не бъдат проведени „мирни реформи“.
За фактическо предаване на властта призова американският държавен секретар Хилари Клинтън.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.