Около 3000 протестиращи излязоха по улиците в южния пристанищен град Салалах в Оман след традиционната петъчна молитва на една от най-големите демонстрации с искане за реформи в султаната, откакто в страната започнаха протести преди два месеца, предаде Ройтерс.
Вместо да отслужи молитвата в джамия, проповедник я организира в автопарк срещу офиса на губернатора. След края на проповедта му събралите се 3000 души преминаха по улиците в протестно шествие.
Султан Кабус бен Саид, съюзник на САЩ, който управлява Оман от 40 години, в неделя обеща на населението 2,6 милиарда долара след близо два месеца демонстрации, вдъхновени от вълната размирици, обхванала арабския свят през последните месеци.
Протестиращите в Оман настояват за по-добри заплати, работни места и край на корупцията. Мнозина са разгневени, че държавата още не е дала под съд министри, които в отговор на протести през февруари бяха уволнени заради корупция.
Размириците в Оман са относително малобройни. Десетки протестиращи са организирали палатков лагер пред парламента в столицата Маскат.
Продължила няколко седмици седяща стачка в индустриалния град Сохар бе потушена от силите на реда, които разчистиха пътни барикади и арестуваха стотици души за вандализъм.
По-рано тази седмица властите обявиха, че помилват 234 души, арестувани при протестите, но не казаха кога ще ги освободят.
Арабските страни производителки на петрол от Персийския залив, които искат да избегнат трайното установяване на масови размирици в региона, миналия месец организираха финансова помощ от 20 милиарда долара за засегнатите от протести Бахрейн и Оман, пише БТА.
Мярката цели създаване на нови работни места. На всяка от двете страни се отпускат по 10 милиарда долара за подобряване на жилищния фонд и инфраструктурата за период от 10 години.