Саудитският крал Абдула призова днес за прекратяване на кръвопролитията в Сирия и обяви, че ще изтегли посланика на страната си от Дамаск за консултации, съобщи Ройтерс.
"Случващото се в Сирия е неприемливо за Саудитска Арабия", посочва кралят в писмено изявление, прочетено по сателитната телевизия „Ал Арабия“. Събитията в Сирия "нямат нищо общо с религията, ценностите или морала", изтъква крал Абдула.
Това са най-острите критики, които петролният гигант - абсолютна монархия, забраняваща политическата опозиция, отправя срещу арабска държава от началото на вълната от протести в Близкия изток, свалили автократичните режими в Тунис и Египет, отбелязва агенцията.
"Сирия трябва мъдро да размисли, преди да стане твърде късно и да обяви и да прокара реформи, които да са не просто обещания, а истински реформи", се казва още в изявлението.
Крал Абдула изпрати през март саудитски войски да помогнат на съседната монархия Бахрейн да потуши антиправителствени протести, а саудитски официални представители критикуваха решението да бъде изправен на съд сваления египетски президент Хосни Мубарак, отбелязва агенцията.
Саудитска Арабия изигра ролята на посредник в съседен Йемен и прие за лечение президента Али Абдула Салех, който беше ранен при бомбено нападение, когато протестите срещу режима му прераснаха в открит конфликт.
В самата Сирия няколкостотин души са били арестувани при операция на армията в източния град Дейр аз Зур. Това съобщи сирийският Център за наблюдение на правата на човека, цитиран от ДПА.
Рано тази сутрин в града се е чувал интензивен картечен огън, след като при операция на армията и специалните части вчера бяха убити най-малко 50 души, посочва правозащитната организация.
При предприетите масови арести в квартал Гарагма на град Хама пък са били задържани около 1500 души.
Активист разказва, че силите за сигурност съобщавали с високоговорител имена и ако съответният човек не излизал сам, за да се предаде, войници щурмували дома му и арестували всички мъже в него, твърди активист.
Десетки други хора били арестувани в северната провинция Идлиб, след като танкове и бронирани машини атакували град Маарет ал-Нааман.
Над 1650 цивилни и около 390 служители на силите за сигурност са убити от началото на протестите срещу президента Башар Асад, избухнали в средата на март, според местни правозащитници.
Сведенията не могат да се проверят, тъй като сирийските власти забраниха достъп на повечето чуждестранни медии и международни правозащитни организации в страната. На фона на засилващ се международен натиск върху правителството му вчера Башар Асад се закани да продължи операциите срещу, както той твърди, престъпническите банди, отбелязва БТА.