Най-малко 14 души бяха убити при артилерийски обстрел на сирийските войски в Кафарнбуда, в провинция Хама, предаде Франс прес.
Убити са 10 дезертирали войници и четирима цивилни. В същата провинция дезертьори са убили четирима войници от редовната армия.
Междувременно сирийски военни части нападнаха тази сутрин Дераа в опит да смажат разбунтували се дезертьори в южния град, където преди 11 месеца избухнаха протестите срещу режима на президента Башар Асад. Това предаде Ройтерс, като се позова на местни жители и опозиционни активисти.
Експлозии и картечна стрелба отекват в няколко квартала на Дераа, където правителствените сили атакуват бойци на Свободната сирийска армия. Бунтовниците, които контролират въпросните райони, отвръщат на огъня.
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун допусна днес възможността в Сирия да се извършват престъпления срещу човечеството, предаде Ройтерс.
"Ние ставаме свидетели на безразборен обстрел на квартали, болници, използвани като центрове за мъчения и на това как биват убивани и малтретирани деца на 10 години", аргументира се Бан Ки Мун. Той отбеляза, че това, което се случва в Сирия, "почти със сигурност са престъпления срещу човечеството".
Генералният секретар на ООН призова сирийските власти да спрат да убиват цивилни.
Бан Ки Мун заяви още, че спирането на кръвопролитията в Сирия и оказването на помощ на цивилните е по-спешно от произвеждането на обявения от президента Башар Асад референдум за нова конституция, предаде ДПА.
Референдумът може да е един от елементите в политическо споразумение за решаване на сирийската криза, но важното сега е сирийските власти първо да спрат да избиват собствения си народ, заяви Бан Ки Мун.
Друг приоритет е международните хуманитарни агенции да могат да достигнат сирийците, които се нуждаят от помощ. Имаме сериозен проблем с достъпа, отбеляза Бан Ки Мун.
Междувременно сирийската опозиция призова да се бойкотира референдумът за нова конституция на 26 февруари с аргумента, че новият текст е запазил духа на сегашния основен закон и дава твърде много правомощия на президента, предаде Франс прес.
Проектът за нова конституция "дава на президента абсолютни прерогативи и го издига в статут на абсолютен и вечен лидер" и за разлика от сегашната конституция не гарантира разделението на властите, заявяват Местните координационни комитети (МКК), които ръководят протестните прояви в страната.
"Режимът се подиграва с волята на сирийците, защото няма условия за произвеждане на референдум и този, който е изготвил проекта, не е легитимен", заявяват МКК, имайки предвид режима на Асад и продължаващите от 11 месеца репресии от държавните органи над антиправителствените протести.
Вчера Асад реши да организира на 26 февруари референдум за нова конституция, основана на плурализма, в която се премахва всяко позоваване на партията Баас, която управлява Сирия от близо 50 години, припомня БТА.
Краят на върховенството на партията Баас беше едно от основните искания на опозицията в началото на протестното движение в средата на март 2011 г. Сега обаче тя настоява Асад направо да напусне властта.