Близо 8500 души, повечето цивилни, са убити от началото на бунта в Сирия през март 2011 г., съобщи днес Сирийският център за наблюдение на човешките права, цитиран от Франс прес.
Сред жертвите са 6195 цивилни и 2263 войници и членове на силите за сигурност, от които 428 дезертьори, присъединили се към бунтовниците или общо 8458 загинали, заяви председателят на центъра Рами Абдел Рахман.
В края на февруари заместник генералният секретар на ООН Лин Паскоу заяви, че репресиите в Сирия са взели над 7500 жертви.
"Не можем да дадем точни данни, но има надеждна информация, според която броят на загиналите често е много повече от 100 убити цивилни на ден, сред които много жени и деца", изтъкна той.
Жертвите със сигурност са над 7500 след началото на кризата през март 2011 г. Международната общност се провали в опитите да сложи край на това клане и този неуспех изглежда е окуражил сирийския режим да вярва в безнаказаността си, допълни Паскоу.
Междувременно заместник генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Валъри Еймъс пристигна в Дамаск, за да прикани властите в Сирия да осигурят хуманитарни коридори до зоните, засегнати най-тежко от конфликта, предаде Асошиейтед прес.
Агенцията припомня, че режимът на сирийския президент Башар Асад отклони настояването на Еймъс за визита по-рано този месец, а през това време правителствените сили атакуваха контролирания от бунтовниците град Хомс. По думите на самата Еймъс нейното тридневно посещение в Сирия има за цел "да прикани всички страни да позволят безпрепятствен достъп на хуманитарните служители, за да могат да лекуват ранените и да доставят крайно необходима помощ".
Сирийската информационна агенция САНА цитира вчера изявление на Асад, че ще продължи да се противопоставя на "подкрепяния от чужбина тероризъм". Откак през март м. г. започна въстанието в Сирия, Асад постоянно твърди, че в страната няма демонстрации с искане за оставката му и че размириците са предизвикани от въоръжени банди и чуждестранни терористи.
Сирийските сили за сигурност изглежда се готвят за голяма офанзива в размирната провинция Идлиб, заявиха активисти, цитирани от ДПА.
"Военната мобилизация около провинцията показва, че този брутален режим се готви да извърши клане в Идлиб, както направи в Хомс", каза активистът Рами Идлиби.
Идлиб е близо до границата с Турция и е крепост на опозиционните активисти и дезертьорите от армията, откакто преди година започна въстанието срещу режима на президента Башар Асад.
По думите на представители на опозицията силите за сигурност продължават да обстрелват за трети пореден ден райони в провинция Хомс, главно градовете Растан и Кусаир.
"От рано сутринта се чуват избухващи снаряди и картечен огън", каза активистът Абу Имад.
На този етап въоръженото противопоставяне в Сирия се развива в полза на правителствените сили, заяви пред Конгреса на САЩ ръководителят на Централното командване на американската армия генерал Джеймс Матис, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той предупреди, че колкото по-дълго продължат бойните действия в Сирия, толкова по-голяма е вероятността в ситуацията да се намеси „Ал Кайда“ и да започне същинска гражданска война. По думите му данните, с които разполагат САЩ, предполагат, че „Ал Кайда“ вероятно е участвала в организирането на редица атентати в Сирия напоследък.
Според Матис системите за противоракетна отбрана, с които Русия снабдява режима на Асад, може да затруднят установяването на забранена за полети зона в Сирия, отбеляза Асошиейтед прес.
Държавният департамент на САЩ призова всички американски граждани, които се намират в Сирия, незабавно да я напуснат, докато още е възможно, защото в бъдеще заминаването може да бъде затруднено или границите да бъдат затворени без предупреждение, съобщи ИТАР-ТАСС.