Президентът на Сирия Башар Асад представи днес в реч план за "политическо решение" с цел да се сложи край на конфликта, който според ООН е отнел живота на над 60 хиляди души, посочва Франс прес.
Планът на Асад включва три етапа. Основните елементи на плана, които според АФП ще бъдат представени и официално от правителството в рамките на "национална харта", предстои да бъдат одобрени на референдум.
През първия етап се предвижда "страните, които въоръжават терористите", да поемат ангажимента да прекратят отпускането на финансова помощ. Едновременно с това се предвижда да бъде сложен край на "терористичните операции", за да се даде възможност на бежанците да се завърнат у дома. Сирийската армия също ще прекрати операциите си, като си запази правото да реагира в случай на заплаха за националната сигурност. През първия етап се предлага да бъде създаден механизъм, който да следи дали замесените в конфликта страни спазват поетите от тях задължения,като специално внимание се отделя на контрола върху границите.
През втория етап правителството предлага да организира конференция за национален диалог, в която да участват всички страни, замесени в конфликта. Паралелно с това се предвижда да бъде изготвен текстът на Национална харта, която защищава суверенитета на Сирия, нейното единство и териториална цялост, като се отхвърля външната намеса, тероризмът и насилието. Националната харта ще бъде предложена за одобрение на референдум.
Следващата стъпка според плана на Асад е да бъде създадено разширено правителство с представители на всички слоеве на обществото, чиято основна задача ще бъде да прилага Националната харта. Негова задача ще бъде и организирането на парламентарни избори /АФП посочва, че на този етап не става дума за президентски избори/.
През третия етап, който би трябвало да настъпи след изборите, се предвижда в съответствие с конституцията да бъде създадено ново правителство. Веднага след това в страната трябва да се свика национална конференция за помирение, след което всички арестувани по време на въоръжения конфликт да бъдат амнистирани.
Сирийската опозиция вече отхвърли мирната инициатива, предложена в днешната реч на президента Башар Асад и заяви, че целта й е да осуети дипломатическите усилия за слагане край на гражданската война в страната, предаде Ройтерс.
Сирийският президент Башар Асад трябва да напусне властта, за да може да се постигне политическо решение на войната в страната му, заяви говорител на върховния комисар на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Ащън.
Британският външен министър Уилям Хейг обвини Башар Асад в лицемерие и заяви, че отправеният в речта му призив за мирна инициатива няма да заблуди никого.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че сирийският президент Башар Асад просто е повтарял празни обещания по време на днешната си реч в Дамаск и призова за бърз преход в разкъсваната от войната страна, пише БТА.