Палестинската национална администрация (ПНА) вече ще бъде наричана Държава Палестина във всички официални документи.
Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас подписа указ, с който се разпорежда да бъдат направени съответните промени в официалната символика, включително герба и печата, съобщи агенция ВАФА, цитирана от Би Би Си.
В указа се посочва, че целта на тази стъпка е да се помогне на палестинската държава „да си стъпи на краката и да създаде свои държавни институти... както и да укрепи суверенитета си“.
Миналата седмица Абас разпореди на външното министерство и посолствата да започнат да използват името Държава Палестина в официалната документация, съобщи Франс прес.
В края на ноември 2012 г. Палестина получи нов по-висок статут в ООН – от постоянен наблюдател тя стана държава наблюдател, която не е член на ООН. Това решение беше взето с подкрепата на 138 страни, девет гласуваха против, а 41 страни, сред които и България, се въздържаха.
Повишаването на статута позволи на палестинците да участват в дискусиите в Общото събрание на ООН, а също и увеличи вероятността за участие в различните агенции на ООН и Международния наказателен съд, макар че този процес не е автоматичен.
През 2011 г. президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас внесе искане за приемане в ООН като пълноправен член. Искането беше отхвърлено, след като не беше подкрепено от Съвета за сигурност на ООН.
Палестинците се опитват страната им да бъде призната в границите, съществували до 1967 г., в които влиза Западният бряг на река Йордан, както и източната част на Ерусалим и Ивицата Газа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.