Близо 2 години след началото на гражданската война в Сирия Съединените щати за първи път дадоха официална материална подкрепа за опозицията срещу режима на Башар Асад – 60 милиона долара, бронежилетки и оборудване за нощно виждане.
Това обаче по никакъв начин не задоволи бунтовниците, отбелязва сп. „Тайм”. Защото те имаха едно основно искане, което остана неизпълнено – да получат оръжия.
„Нищо не се промени. Американците просто не искат да ни помогнат с въоръжението”, категоричен беше пред „Уолстрийт джърнъл” Мохамад Сармини от Сирийския национален съвет, който е най-големият блок в подкрепената от Запада опозиционна коалиция.
Неслучайно от съвета бойкотираха срещата с американския държавен секретар Джон Кери на конференцията за Сирия в Рим.
Към момента обаче Вашингтон продължава да отказва да снабди бунтовниците с тежко въоръжение, което да помогне за неутрализирането на авиацията и артилерията на силите, лоялни на Асад.
Освен това Съединените щати „съветват” много от съюзниците си да направят същото и да се въздържат от помагане с оръжия.
Въпреки това има сведения, че Саудитска Арабия е доставила на сирийската опозиция ракетни установки и настоява Западът да се включи с подобна военна техника.
За администрацията на Обама обаче да снабдяваш множество малки групи от бунтовници, повечето от които са джихадисти и които нямат централизирано управление, си е рискован ход.
Освен внимателния подход по отношение въоръжаването на екстремисти Съединените щати следват и друга линия – настояват за повече политическа ангажираност от страната на сирийската опозиция.
Вашингтон счита за основна задача на опозиционерите убеждаването на милиони сирийци, че съпротивата може да е реална и надеждна алтернатива за управление на страната.
На конференцията в Рим бяха отправени традиционните призиви за политическо решение на кризата и оттегляне на Башар Асад. Но експерти считат, че реална крачка напред не е направена.
Всъщност най-търсеният отговор е дали Съединените щати са готови да поемат инициативата. Засега отговорът е „не”. И за немалко анализатори именно този отговор е причина за липса на напредък в намиране на изход от кризата.
Някои специалисти все пак виждат в официалната ангажираност от страна на Вашингтон знак, че Белият дом може и да се реши на по-настъпателни действия, ако ситуацията продължи да е патова.
Неслучайно все по-настойчиви стават призивите за скорошна военна намеса на Съединените щати в този изключително взривоопасен конфликт в този взривоопасен регион.
Доводите са, че всяко забавяне ще направи неизбежната последваща операция далеч по-опасна и далеч по-трудна за успешна реализация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.