IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Израел няма да търпи руски ракети С-300 в Сирия?

С тях Русия смята да предотврати интервенция в Сирия

Ракета С-200. Снимка: архив, Reuters

Ракета С-200. Снимка: архив, Reuters

В Израел са силно разтревожени от съобщенията, че Русия е започнала да доставя на Сирия руски зенитни ракетни комплекси С-300.

В четвъртък в интервю за ливанската телевизия „Ал Манар“ президентът на Сирия Башар Асад заяви, че страната му е получила първата пратка руски ракети.

Русия съобщи за намеренията си да достави комплекси С-300 на Сирия след решението на ЕС да не удължава оръжейното ембарго над Сирия.

„Ако Сирия получи тези ракети, ние знаем как да постъпим“, заяви тогава израелският министър на отбраната Моше Яалон.

Комплексите С-300 са смятани за една от най-съвършените зенитни ракетни системи, но за привеждането на това оръжие в бойна готовност се изискват време и опит, посочва Би Би Си.

Според експерти Израел може да унищожи сирийските ракети, без да изчаква въвеждането им в бойна експлоатация, но последиците от подобна акция ще са непредсказуеми.

Най-желаната мишена

На 4 октомври 2001 г. пътнически авиолайнер Ту-154, изпълняващ полет от Тел Авив за Новосибирск, се разпадна на части във въздуха и падна в Черно море. Загинаха всичките 78 души, намирали се на борда му.

Експертите от Междудържавния авиационен комитет стигнаха до извода, че самолетът е бил уцелен случайно от ракета, изстреляна от зенитен комплекс С-200 от района на Феодосия, където тогава се провеждаха военни учения.

В доклада на комисията се казваше, че корпусът на самолета е получил „множество пробойни от метални предмети със сферична форма, съответстващи на поразяващите елементи на бойната част на зенитна ракета“.

Макар че в съда не беше доказано, че причина за катастрофата е станала украинска ракета, излязла изпод контрол, министърът на отбраната на Украйна поднесе извинения на роднините и близките на загиналите, а украинското външно министерство се постара да потуши скандала, превеждайки на роднините няколко милиона долара.

Комплексът С-300ПМУ1, който се очаква Москва да достави на Дамаск, е по-съвършена система от предшественика си С-200.

Вероятността тези ракети да бъдат разположени в обхванатата от гражданска война Сирия плаши съседите й. Радиусът на действие на ракетите от комплекса С-300ПМУ1  е 150 километра, което означава, че в потенциалната зона за поразяване ще се окаже територията на Ливан, Кипър, Турция, Ирак, Йордания и Израел.

Безусловно, точно Израел е най-желаната мишена за екстремистите, които не признават еврейската държава. При това най-уязвими ще се окажат не бойните самолети, а гражданските. Ако ракетите бъдат разположени в южната част на Сирия, те лесно могат да достигнат международното летище „Бен Гурион“, намиращо се край Тел Авив.

Не умеят да боравят с тях

„Убеден съм, че доставките на ракети вече са започнали, скоро те ще бъдат доставени и разположени“, каза за Би Би Си руският военен експерт Павел Фелгенгауер. „Русия смята, че по този начин ще предотврати интервенция в Сирия и създаване там на забранена за полети зона – в противен случай Асад ще бъде разгромен“, смята експертът.

Тази стъпка може да изостри отношенията между Русия и Израел, е убеден Фелгенгауер.

„Преди всичко, Русия на Путин е уверена, че Израел е партньор на западната коалиция. В Израел се говори за възможна военна акция срещу Сирия. В отговор руските чиновници заявяват, че ако в резултат на операция срещу С-300 загине дори един руснак, то това ще има много сериозни последици. Тези ракети несъмнено ще бъдат обслужвани от руски военен персонал, дори и частично и временно, тъй като сирийците не умеят да боравят с тях“, обясни Фелгенгауер.

Сирийските средства за противовъздушна отбрана и без С-300 разполагат със сравнително нелоши зенитни системи, но до момента не успяха да противопоставят почти нищо на израелските въздушни нападения – Израел нанася удари по сирийски военни обекти редовно и без никакви загуби.

„В Москва разчитат, че Израел няма да тръгне на изостряне на отношенията с нея. Руските власти казват, че Израел трябва да е по-заинтересован от победа на Асад над салафитите и сунитските екстремисти, тъй като режимът на Асад е светски“, отбелязва Павел Фелгенгауер.

Силно дестабилизиращ фактор

В Израел обаче не са съгласни с тази оценка на руските власти.

Макар че ракетите, с които е оборудван комплексът С-300, се отнасят към ракети със среден радиус, в условията на Близкия изток те фактически стават с далечен обсег, казва бившият постоянен представител на Израел в ООН Дори Голд.

„Те не са предназначени за защита на въздушното пространство на Сирия, те са предвидени да осигурят възможност за сирийците да свалят самолети във въздушното пространство на Израел и затова се явяват толкова дестабилизиращ фактор“, подчертава бившият дипломат.

„Режимът на Асад провежда неприятелски действия срещу Израел, доставя оръжие на Хизбула. От съображения за сигурност Израел не може да се намеси и да спре това, а сега, когато Сирия ще бъде защитена с С-300, трябва да очакваме активизиране на доставките на оръжие“, добавя Дори Голд.

При това по думите му Израел се безпокои колкото от действията на руските власти, толкова и решението на ЕС за отмяна на ембаргото за доставки на оръжие за сирийските бунтовници.

Голд припомня, че Израел не участва в сирийския конфликт и не подкрепя нито една от страните, „макар че внимателно следи ситуацията“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата