Москва възприема с дълбока тревога официалните изявления на Вашингтон от последните дни, че въоръжените сили на САЩ са готови за намеса в сирийския конфликт. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров в разговор по телефона с държавния секретар на САЩ Джон Кери, предаде ИТАР-ТАСС.
"Впечатлението е, че някои среди, включително онези, които все по-активно призовават за военна интервенция, заобикаляща ООН, открито се опитват да зачеркнат съвместните руско-американски усилия от последните месеци да бъде свикана международна конференция за мирно уреждане на кризата", подчерта Лавров.
"Особено недоумение" буди според него това, че някои представители на администрацията в САЩ се позовават на "уж доказана замесеност" на сирийското правителство в инцидента от миналата седмица в Източна Гута с предполагаема употреба на химическо оръжие.
В тази връзка руската страна отправи призив да не се упражнява силов натиск върху Дамаск, да се пренебрегват провокациите, да се полагат усилия за създаване на нормални условия за химическите инспектори на ООН, за да извършат "подробни, обективни и безпристрастни разследвания на място", посочи руският министър.
"Това добива особена актуалност в светлината на все повечето доказателства, според които инцидентът в Източна Гута е бил резултат от инсценировка на непримиримата опозиция с цел във всичко да бъде обвинен официален Дамаск", заяви Лавров. "Джон Кери обеща внимателно да проучи аргументите на руската страна", информира след преговорите руското външно министерство.
Лавров "обърна внимание на своя събеседник, че евентуална нова въоръжена интервенция ще има крайно опасни последици за целия регион на Близкия изток и Северна Африка, където остро се отразява влиянието на дестабилизиращите процеси, неприключили още в страни като Ирак и Либия", добавя руското ведомство, според което двамата министри са се разбрали в най-скоро време да обсъдят отново всички аспекти на сирийската криза.
Джон Кери разговаря по телефона вчера с генералния секретар на ООН и колегите си от Великобритания, Франция, Канада и Русия, за да им съобщи, че има почти няма съмнения, че Сирия е предприела химическа атака на 21 август, предаде Франс прес, като се позова на неназован американски дипломат.
Според него Кери е изтъкнал пред Бан Ки Мун, Уилям Хейг, Лоран Фабиюс, Джон Беърд и Сергей Лавров, че ако режимът в Сирия искаше да докаже пред света, че не е използвал химически оръжия при инцидента, той би спрял да обстрелва тази зона и преди пет дни би предложил незабавен достъп на ООН.
Според друг представител на САЩ разрешението на Дамаск ООН да разследва случая идва твърде късно, за да заслужава доверие, по-специално защото наличните доказателства доста са пострадали от постоянните обстрели, водени от режима, и от други съзнателно извършвани действия през последните пет дни.
Междувременно президентът на САЩ Барак Обама изглежда се доближава до решение за ограничена военна акция в Сирия, обобщава агенцията негови консултации през уикенда с висши служители в САЩ и разговори с негови съюзници – британския премиер Дейвид Камерън и френския президент Франсоа Оланд.
Снощи обаче Белият дом отрече твърдения на британския в. "Телеграф", че Вашингтон и Лондон подготвяли съвместна въоръжена операция в близките дни, посочва АФП.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.