Процесът включва подобряване на системата за сигурност на автономията, както и финансите и администрацията й. Махмуд Абас, известен и като Абу Мазен, спечели изборите в неделя и победи опонента си Мустафа Баргути, като взе около 2/3 от гласовете.
Солана се срещна с Абас на 10 януари и бе първият чужд политик в Рамала след изборите. Еврокомисарят заяви, че сега съществува реален шанс за постигане на мир в района.
“Това ще изисква по-дълбоко въвличане на палестинския лидер, но също и на Израел”, добави той.
Лидерът на екипа от ЕС, които извършваше мониторинг на изборите в Палестина – бившият френски премиер Мишел Рокар, заяви, че “е уникално световно събитие да се проведат демократични президентски избори под военна окупация”. Американският президент Буш също бързо поздрави Абас. Буш никога не се беше срещал с бившия палестински лидер Арафат, но сега показа, че Абас ще е добре дошъл в Белия дом.
“Чакам да приветствам Абас във Вашингтон, ако той реши да дойде тук”, каза американският лидер.
През ноември Солана оповести серия от конкретни мерки за придвижване напред на идеята за палестинска държава. На масата е поставена и старата Пътна карта за Близкия изток – план, съставен от т. нар. Световна четворка – САЩ, ЕС, Русия и ООН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.