IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще успее ли Ирак да си върне най-голямата си провинция?

Правителството срещу "Ислямска държава в Ирак и Леванта"

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Силите за сигурност на Ирак подкрепиха местните племена, които се сражават с бунтовниците сунити за контрол над градовете Рамади и Фалуджа в западната провинция Анбар. Би Би Си обяснява подробно какво се случва там.

Правителството на Ирак беше изгубило контрола над двата стратегически града източно от Багдад.

Във Фалуджа бунтовниците сунити от движението „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ /ИДИЛ/ се обединиха с въоръжени групи от опозиционните сунитски племена и започнаха настъпление.

В съседния град Рамади също се активизираха антиправителствените сунитски групировки, които принудиха правителствените войски да отстъпят.

Защо това е толкова важно?

Провинция Анбар е най-големият регион на Ирак. Мнозинството от нейното население са араби сунити. Тя граничи със Сирия, Йордания и Саудитска Арабия.

Бунтовниците овладяха по-голямата част от територията на провинцията за първи път през 2004 г., когато те бяха изтласкани от иракската армия с подкрепата на САЩ.

Загубата на контрола над двата града представлява сериозна заплаха за иракския премиер Нури ал Малики и се оценява като огромен неуспех в кампанията за намаляване на нивото на междурелигиозното напрежение в Ирак, което се засили след пълното изтегляне на американската армия от страната преди две години.

Арабите сунити, които бяха на власт по време на управлението на Саддам Хюсейн, отдавна се оплакват от дискриминация от страна на шиитското правителство на Малики и че са притеснявани от страна на органите за сигурност.

Населението на Рамади и Фалуджа е около един милион души и загубата на тези два ключови града ще спомогне за засилването на бунтовниците и на опозиционно настроените сунитски общности, което може да застраши целостта на Ирак.

Провинция Анбар стана главен център на опозицията веднага след нахлуването на американската армия в Ирак през 2003 г. и оттогава съпротивата срещу властите в региона така и не беше потушена.

От какво беше породен протестът?

Главният повод за въстанието стана разгромът на сунитски протестен лагер в Рамади през декември 2013 г. По думите на Малики лагерът се е бил превърнал „в щаб на ръководството на Ал Кайда“.
Сунитите оказаха ожесточена съпротива и в крайна сметка премиерът се съгласи да изтегли армията от градските райони.

Така или иначе, щом като военните напуснаха постовете си, бунтовниците веднага започнаха да нападат полицейски участъци, да освобождават затворници от затворите и да пленяват оръжие.

На следващия ден Малики отново нареди армията да бъде върната във Фалуджа и в Рамади, но военните не успяха да възстановят контрола над двата града.

Как бунтовниците се укрепиха във Фалуджа?

През последните месеци бойците от сирийския клон на „Ислямската държава в Ирак и Леванта“ преминаваха в Ирак и както твърди правителството, са помагали на местните опозиционни сили.

„Ал Кайда в Ирак“, смятана за прародител на „Ислямската държава в Ирак и Леванта“, практически беше ликвидирана през 2004 г. След това обаче се възроди в Сирия след началото на въоръжения конфликт там през 2011 г. Сега е смятана за една от най-силните джихадистки групировки в тази страна. 

Бунтовниците от „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ успяха да се укрепят по продължение на границата в северната и източната част на Сирия, където не могат да бъдат контролирани от иракските служби за сигурност. Също така се смята, че те са засилили присъствието си в Анбар, създавайки там лагери за обучение, бази и складове с оръжие.

Антиправителствените сунитски племена в Рамади и Фалуджа се обединиха с „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, затвърждавайки своя контрол над градовете, макар че някои представители на сунитските племена са против подобен съюз, обвинявайки групировката в насилие и екстремизъм.

Ще си върне ли правителството контрола?

„Ал Кайда“ представлява сериозна заплаха за сигурността в Ирак. По оценка на външното министерство на страната „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ наброява 12 000 бойци в Сирия и Ирак.

Така или иначе, контингентът на службите за сигурност на страната, както твърди правителството, възлиза на близо 930 000 души, включително армията, полицията и разузнаването.

И преди Нури ал Малики се е сблъсквал с подобни заплахи. През 2008 г. той проведе операция по изпращане на четири дивизии в Басра за възстановяване на контрола над града, превзет от бунтовниците шиити.

След това властите успяха да поемат контрола над предградието на Багдад Садр, управлявано от шиитската групировка „Армия на Махди“.

Както заяви държавният секретар на САЩ Джор Кери, макар че Вашингтон оказва помощ на Ирак в борбата с бунтовниците, това е на първо място дело на самите иракчани, а американските войници вече няма да се върнат в страната.

През 2004 г. армията на САЩ проведе две големи операции срещу метежниците сунити в борба за контрола над Фалуджа, които се превърнаха в най-кървавите сражения за американците от времето на войната във Виетнам.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата