Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че войната в Сирия в момента представлява заплаха за всички страни, тъй като на правителството на сирийския президент Башар Асад е позволено да продължи да извършва "престъпления", докато джихадисти от целия свят навлизат в страната, за да се сражават срещу него, предаде Ройтерс.
В интервю за агенцията Давутоглу посочи, че е необходима ясна международна стратегия, включваща "истинско сътрудничество" между разузнавателните служби на различните страни и изтегляне на всички чуждестранни бойци, за да бъде сложен край на влошаващия се конфликт и да се помогне на милионите сирийци, търпящи последиците от насилието.
Проблемът заради войната в Сирия е не само за Турция, проблемът е за целия регион, каза Давутоглу пред Ройтерс.
Сирия също така се превръща в риск за всички европейски страни заради присъствието на терористични групи, както и заради тоталитарния и автократичен характер на режима, добави турският външен министър. Това е заплаха за всички нас, подчерта той.
Давутоглу каза, че мирните преговори наскоро (Женева 2) между сирийското правителство и бунтовниците са се провалили, тъй като Дамаск е игнорирал основното условие за преговорите - подкрепян от ООН план, оповестен в Женева през юни 2012 г., предвиждащ съставяне на преходно правителство, базирано на взаимно съгласие.
Те не искаха да говорят за преходно правителство. Те искаха да се фокусират върху заплахата от тероризъм, която всъщност бе създадена от самите тях, каза турският външен министър.
Това бе провал на международната общност, добави той.
Според него Русия носи специална отговорност заради "блокирането на ефективни действия" в Съвета за сигурност на ООН и заради това, че продължава да доставя оръжие в Сирия.
Давутоглу посочи, че той и премиерът Реджеп Таип Ердоган са говорили неотдавна в Сочи с руския президент Владимир Путин и с руския външен министър Сергей Лавров. Всеки каза, че единственото решение в Сирия е политическото решение, но трябва да сме честни и обективни. Онези, които подкрепят режима с оръжие, са на страната на военната опция, заяви турският дипломат номер едно.
Трябва да работим заедно, за да създадем съответна атмосфера на сигурност. Това означава да работим заедно, за да предотвратим всякакво терористично присъствие, каза още Давутоглу.
Той посочи, че Сирия след Асад трябва да има нова армия, съставена от умерени елементи от опозицията и Свободната сирийска армия, като подчерта, че трябва да бъдат представени сунитите, алауитите, християните, кюрдите.
За разлика от други въстания, при които бяха свалени лидери в Тунис, Египет, Либия и Йемен, при бунта в Сирия не бе свален Асад заради сложния религиозен състав на страната и стратегическите съюзи на Асад с Иран и Русия, каза Давутоглу.
На въпрос дали Турция наред с други страни от международната общност е подценила в началото на конфликта възможността Асад да остане дълго време на власт, Давутоглу каза, че Турция е работила усилено, за да преговаря с Асад в продължение на 10 месеца през 2011 г., тъй като се е опасявала от продължителна криза.
Ако си мислехме, че Башар Асад скоро ще бъде свален, нямаше да работим толкова усилено, опасявахме се от този сценарий и искахме да го предотвратим, посочи външният министър на Турция.
Той добави, че по-голяма изненада за Анкара е станало безсилието на международната общност.
Давутоглу също така призова за международно сътрудничество, за да бъде спрян притокът на чуждестранни бойци в Сирия и отхвърли предположенията, че Турция, която е приела над 700 хиляди сирийски бежанци, позволява на чуждестранни бойци да преминават свободно в Сирия.
Турция работи усилено, за да приютява сирийските бежанци, но в същото време взима всички мерки, за да не позволява присъствието на терористични групи, затова обаче има нужда от съвместни усилия, посочи турският външен министър.
(БТА)