IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Рисковете за Израел при наземна операция в Ивицата Газа

Не е ясно каква изгода могат да извлекат за себе си палестинците

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Въпреки всички изявления от страна на Израел, че не желае да провежда наземна операция в Ивицата Газа, всички признаци сочат обратното, пише Джонатан Маркъс, военен наблюдател на Би Би Си.

Всичко зависи от това какво ще се случи в най-близко време. Възможно е новината за мобилизацията на резервистите да накара полевите командири на движението Хамас сериозно да се замислят за ракетните обстрели на израелската територия.

Възможно е задкулисните дипломатически преговори с участието на Египет и други страни да дадат резултат.

Дори мобилизацията на резервистите не означава задължително, че със сигурност ще бъде проведена наземна операция.

При последното сериозно противопоставяне в Газа през 2012 г. - операцията „Облачен стълб“, Израел струпа значителни военни сили на границата с Ивицата Газа.

В продължение на осем дни израелците извършваха въздушни удари, а палестинците – ракетни удари. В крайна сметка обаче беше постигнато примирие, а Израел не трябваше да вкарва армията.

Не е ясно каква изгода могат да извлекат за себе си палестинците, продължавайки да изострят ситуацията.

За тях това е възможност за открито противопоставяне на израелската армия, но в подобен конфликт те едва ли ще могат да постигнат успех, при това най-силно ще пострадат мирните жители.

Продължителност на операцията

Израел също рискува много. Военните цели при всяка израелска операция неизбежно ще бъдат неясни.

„Установяването на спокойствие в южната част на Израел“ - или „възстановяване на политиката на сдържане“, както се изразяват израелските власти, на практика означава причиняване на щети на военната структура на Хамас.

Степента на щетите ще зависи от продължителността на операцията.

А тя най-вероятно няма да е много продължителна, особено ако нещо тръгне не както трябва и има многобройни жертви сред мирното население в Палестинската автономия.

Ивицата Газа не е голяма по територия, особено за бронирана техника.

Израелската армия най-вероятно ще се опита да не навлиза в райони с много висока гъстота на населението.

Ако се съди по предишни операции, те най-вероятно ще се постараят да отрежат основните магистрали, за да нарушат транспортната комуникация на Хамас, провеждайки при това прочистване на определени места, където може би се намират основните сили на групировката.

„Добри разузнавателни данни“

Този път е интересно, че израелската армия разказва подробности за целите на своите удари, а също така разкрива имената на ключови фигури от Хамас, които носят отговорност за настоящата ситуация.

Това е равносилно министерството на отбраната да заяви на всеослушание: „Имаме добри разузнавателни данни. Ние знаем за вас много повече, отколкото си мислите. Струва ли си да се налива масло в огъня, за да започнат дълги боеве?“

В периода на операцията „Облачен стълб“ и двете страни избегнаха непосредствени сражения. В операцията „Излято олово“ обаче, проведена преди това – през 2008-2009 г. имаше достатъчно сражения.

Каквото и да се случи обаче, има висок риск от загуби сред мирното население. Палестинските групировки могат да нанесат удари с използване на ракети с голям радиус на действие, които могат да поразяват цели в големи израелски градове.

Световната общност се опитва да спре ескалацията. Но времето върви.

Резервистите не могат през цялото време да бъдат в бойна готовност. Всичко ще зависи от това накъде ще полетят ракетите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата