IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Саудитска Арабия vs. Иран: Студената война днес

Разлом между сунити и шиити, който роди една хидра, бродеща из Европа

Шиити протестират след екзекуцията на духовника Нимр ал Нимр Снимка: архив Reuters

Шиити протестират след екзекуцията на духовника Нимр ал Нимр Снимка: архив Reuters

Едва ли някой предишен президент на САЩ е изпадал в толкова неудобна ситуация при посещението си на един от най-стабилните и близки съюзници на страната в арабския свят – Саудитска Арабия. Когато Барак Обама кацна в Рияд в средата на април, крал Салман предпочете да си остане в двореца.

Най-силният човек на света трябваше да се примири с посрещане от страна на губернатора на Рияд. Никаква помпозност, никаква церемония по посрещането. Държавната телевизия отказа да излъчва пристигането на американския президент. Обама сякаш не знаеше какво се случва, но си лепна широката усмивка и се прикри.

Съобщението обаче беше кристално ясно: Саудитска Арабия се чувства изоставена от Америка и не се страхува да покаже недоволството си, пише германският "Шпигел".

Това не е просто анекдот от историята на дипломацията. Това илюстрира масивната геополитическа промяна и задълбочаващият се конфликт в Близкия Изток. Конфликт, превърнал се едва ли не в Студената Война на нашата ера. Саудитска Арабия срещу Иран - две сили, борещи се за надмощие в региона. И САЩ... за които все още не е ясно на коя страна е.

Несигурност и бързи промени

Близкият изток, какъвто го познаваме, бързо се променя. И накъдето и да погледнем, в който и да е конфликт, или Техеран, или Рияд, стоят зад една от страните.

Кралство Саудитска Арабия, домакин и протектор на светите места Мека и Медина, се вижда като домът на сунитския ислям, към който принадлежат повечето мюсюлмани по света.

Ислямска република Иран пък е шиитска теокрация, и смята себе си за лидер на шиитите, които са грубо 13% от мюсюлманите по света. И за двата режима религията е важен инструмент на властта.

Най-кървавият конфликт в днешни дни, този в Сирия, влиза в шестата си година. Досега той е струвал живота на 250 000 души и примирието засега не изглежда особено стабилно. В Сирия, в Ирак и Йемен конфликтът се движи по разломната линия сунити-шиити. В Ливан и Бахрейн пък мирът е крехък и може да бъде лесно срутен.

Всяка една от тези прокси войни и религиозни конфликти отприщват вълна на миграция. И от руините на Близкия Изток се надигна чудовище с глава на хидра, което се забавлява с терор в Истанбул, Париж, Брюксел и къде ли още не: Ислямска държава. Като ирония на историята, ИД възприема и Иран, и Саудитска Арабия като свои врагове.

В своята същност ескалацията на напрежението в Близкия Изток има доста общо с Америка и променящата ѝ се роля в света. След десетилетия разриви с Иран, президентът на САЩ Обама рестартира диалога с Техеран. Западът договори сделка с надежда, че Иран ще престане да се стреми към създаване на ядрено оръжие, но и ще може да търгува със Запада.

Същевременно САЩ предпочитат да се оттеглят от тази сложна, пропита с кръв част на света. Иран пък, след десетилетия изолация, би искал да си върне позицията на важна фигура в района.

Колкото повече страни в Близкия изток са шиитски, толкова по-комфортно ще се чувства Иран... и толкова по-притисната в ъгъла ще става Саудитска Арабия. Студена война, която се отразява на целия свят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата