IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Зов от Ирак: Да пиеш не е ислямско, ама да крадеш – може?

Изненадващата забрана на алкохола се посреща зле в страната

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Иракчаните са като махмурлии след изненадващото решение на парламента да забрани вноса, производството и продажбата на алкохол в страната с мюсюлманско мнозинство, която обаче произвежда бира и арак (местен еквивалент на мастиката).

Надигнаха се гласове, че този вот на депутатите е противоконституционен и че приоритетите на доминиращите в парламента религиозни партии не са най-наложителните в момент, когато страната е погълната от операцията по освобождаване на втория си най-голям град Мосул, който е в ръцете на джихадистката групировка "Ислямска държава", пише Франс прес.

Тази забрана за внос, производство и продажба на алкохол бе тайно добавена в събота вечерта в проектозакон за общините и хвана противниците на тази мярка неподготвени.

Макар че ресторантите и хотелите в Ирак рядко предлагат алкохол, консумацията му е сравнително разпространена, особено в Багдад, където има и специализирани магазини.

В центъра на столицата тези магазини сега са затворени заради свещения мюсюлмански месец мухарам, но собствениците им все пак са бесни.

"Това ни е единственият поминък, семействата ни ще загубят доходите си", обяснява Майтхам, който държи магазинче за местна и чуждестранна бира, вино и твърд алкохол в квартал Карада.

"Не знаем дали ще ни позволят да отворим наново. От какво ще се препитават тези семейства?", пита се той, облегнал се на затворената врата на магазина си.

Гласуването в парламента се прие отрицателно и от някои иракски политици, които заявяват, че законът нарушава конституционна разпоредба, гарантираща свободата на религиозните малцинства.

Поддръжниците на забраната твърдят, че тя е оправдана от иракската конституция, която според тях забранява всяка мярка, която противоречи на принципите на исляма.

Според Хайдар ал Мулла, политик от съюза "Ал Арабия", забраната на алкохола е победа за идеологията на "Ислямска държава".

"В момент, когато всички усилия на иракския народ са съсредоточени върху борбата с терористите от ИД, една котерия политици ислямисти в парламента им поднася победа. Те пренебрегват всички други вероизповедания, нарушават свободата на другите общности и обръщат гръб на конституцията", казва той.

Депутатът християнин Йонадам Канна заяви, че е разгневен от гласуването в парламента и публично го осъди по иракската телевизия. Той обеща да обжалва закона пред Федералния съд.

В социалните мрежи някои иракчани също не пестят критики към народните си представители, които са се захванали със сухия режим в един парламент, обвиняван във всеобща корупция.

"Значи да пиеш не е ислямско, ама да крадеш може?", иронизира във Facebook потребителят Хамуди Мохамед.

Друг потребител - Хусеин ал Амери, напомни на депутата, който се похвали, че е автор на закона, че е щяло да бъде по-добре да се посвети на изкореняването на безработицата, тероризма и корупцията.

В багдадския квартал Батауин, един от най-старите на столицата, но описван днес като огнище на престъпност и проституция, Саад Амир признава, че не разбира какъв е смисълът.

"По-добре човек да пие, отколкото да се дрогира. Някои хора като че ли са решени да опропастят тази страна. Парламентът трябва да преразгледа решението си", казва този амбулантен търговец на хранителни продукти.

Депутатът Йонадам Канна също смята, че има риск забраняването на алкохола да повиши консумацията на наркотици, създаваща проблеми например в южния град Басра, където алкохол се намира по-трудно, отколкото в Багдад.

Според друга депутатка - Майсун ад Дамалуджи, това е просто "фалит".

"Този закон не само бе приет без надлежно преброяване на гласовете, чрез дискретно вкаран член в текст на друга тема, ами и единствените, които ще спечелят от него, ще са тези, които държат черния пазар!", възкликва тя.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата