Шансовете на президента Доналд Тръмп да успее да договори мирното "споразумение на столетието" станаха още по-малки с отварянето на посолството на САЩ в Ерусалим на фона на кръвопролитията в Газа. Този ден предизвика безпокойство по света, че политиката на САЩ тласка близкоизточния регион към по-дълбок и неограничен конфликт, пише Асошиейтед прес.
В същото време Тръмп печели международна подкрепа за усилията си да постигне споразумение с притежаващата ядрени оръжия Северна Корея. Но спорните му решения в Близкия изток разбуниха регион, в който американските администрации по традиция се борят за най-голямата дипломатическа награда: все още изплъзващото се мирно споразумение между Израел и палестинците.
Преместването на посолството, което Тръмп приветства като "велик ден" за Израел, в момент когато десетки палестинци бяха убити в Газа, навреди на позицията на САЩ като посредник между страните в конфликта. И това е само последното от серията решения на Вашингтон, които може вече да са задействали "ефекта на доминото", който е с непредвидими последици.
"По традиция се опитвахме да играем в Близкия изток ролята на пожарникар. Сега сме в ролята на подпалвач", казва Айлън Голденберг, бивш служител на Държавния департамент и Пентагона, който ръководи програмата за Близкия изток в Центъра за нова американска сигурност.
Решението на Тръмп да се изтегли от ядреното споразумение с Иран миналата седмица въпреки протестите на европейските съюзници изглежда подтикна както Израел, така и Иран да се ориентират към пълномащабен сблъсък. В Сирия стремежът на Тръмп да изтегли войските на САЩ, веднага щом групата Ислямска държава бъде победена, накара враговете на Иран да обмислят дали е възможно Техеран да запълни вакуума.
Дан Шапиро, бивш посланик на САЩ в Израел, заяви, че Вашингтон не е отговорен за факта, че Иран действа като "основния източник на напрежение и нестабилност в региона". Но добави, че въпросът е дали администрацията на Тръмп, която се изтегли от ядреното споразумение, има стратегия да се справи с Иран без договора.
Шапиро, който в момента работи в Института за изследвания на националната сигурност в Израел, заяви, че макар някои съюзници на САЩ като Израел и Саудитска Арабия да са приветствали изтеглянето, реакцията "скоро ще бъде последвана от известна загриженост дали администрацията е достатъчно фокусирана, подготвена, дали разполага с достатъчно персонал и е способна да отдели необходимото внимание, като в същото време се справя с друго голямо външнополитическо предизвикателство в лицето на Северна Корея".
Представители на САЩ настояват, че администрацията държи да поднови спрения израелско-палестински мирен процес. В реч на откриването на посолството Джаред Къшнър - зет и високопоставен съветник на Тръмп, заяви, че САЩ "са готови да подкрепят мирно споразумение по всеки възможен за тях начин".
Никой не каза обаче, че екипът на Къшнър беше там, за да отложи за неограничен срок дългоочаквания мирен план на Тръмп, докато палестинците изразяват възмущение от преместването на посолството, посочват няколко представители на САЩ. Откакто през декември Тръмп призна Ерусалим за столица на Израел и обяви, че посолството ще бъде преместено, палестинците на практика прекъснаха всички връзки с Белия дом - дипломатическо захладняване, което е лошо предзнаменование за възможността Тръмп да предложи план, който палестинците да приемат или да сметнат за справедлив.
"Времената са трудни", заяви вчера посланикът на САЩ в Израел Дейвид Фридман по телевизия "Фокс нюз". "Те ще продължат, колкото продължат. Не мога да го предскажа, но уверен съм, че ще се върнем в позиция, в която ще обсъждаме мира".
Говорителят на Белия Дом Радж Шах заяви, че мирният план ще бъде представен "в подходящия момент".
По всичко личи, че този момент не е сега. В отговор на откриването на посолството главният палестински преговарящ Саеб Еракат отхвърли Вашингтон, заявявайки, че САЩ "вече не са партньори и посредници".
"Няма да седнем /на масата за преговори/ с тях", каза Еракат. "Те станаха част от проблема, а не част от решението, и то голяма част от проблема. Администрацията на Тръмп е най-големият проблем".
Реакцията на Белия дом на смъртта на десетки палестинци, убити вчера от израелски войници по време на масови протести на границата между Израел и Газа, също няма да помогне. Администрацията ги определи като трагични, но каза, че вината за тях е на движението Хамас, което управлява Газа и разпалва протестите. Белият дом категорично подкрепи правото на Израел на самозащита.
Новото насилие в Газа създаде притеснителната, но реална възможност Израел - който никак не се радва на нова ера на мир със съседите си - скоро да се окаже въвлечен във война на два фронта: с екстремистите от Хамас, управляващи крайбрежната ивица Газа, и с ирански военни и подкрепяните от Иран бойци на Хизбула в Сирия.
Негативните последици от откриването на посолството вече се усетиха далеч извън Ерусалим, показвайки как в деликатния Близък изток една конфликтна точка често води до друга.
Йорданският крал Абдула Втори заяви в Тwitter, че преместването на посолството ще има "опасни последствия" за сигурността и "ще провокира мюсюлмани и християни".
На протест срещу решението в Турция се събраха хиляди. Няколко страни заявиха, че привикват посланиците си в Израел на консултации, за да протестират срещу смъртните случаи в Ивицата Газа. А вчера Еракат заяви, че палестинското ръководство на Западния бряг е решило да заведе иск за военни престъпления срещу Израел в Международния наказателен съд.
"САЩ избраха един от най-деликатните и трудни проблеми, в който да се намесят, и да заемат позиция, знаейки, че тя ще нанесе значителни щети на усилията за разрешаването му", каза Халил Шикаки, палестински социолог, проучващ общественото мнение и ръководител на Палестинския център за политика и проучвания. Той добави, че Тръмп е действал въпреки всичко "поради вътрешен натиск, десни тенденции, евангелистите и други".
"Изобщо не мога да си представя САЩ като честен посредник от гледна точка на палестинската общественост", добави той.
/БТА/