Бойците на "Ислямска държава" излязоха от скривалищата си посред нощ и поставиха контролен пост на селско шосе в Източна Сирия. В продължение на няколко часа те спираха преминаващите и правеха чрез мобилните си телефони справки за политическите им принадлежност, след което отново изчезнаха в пустинята.
Млад мъж, служител от образованието, премина безопасно през пункта, но когато стигна до дестинацията си в следващото село, там го чакаше заплаха. Лоялист на ИД го предупреди: Не изтривай графитите, възхваляващи ИД от стените на училището, защото в противен случай ще си платиш за това.
Този случай, един от многото подобни през последните седмици, изпрати по-значимо послание - групировката "Ислямска държава" може да е загубила почти цялата си територия, но не си е тръгнала. Широко разпрострелият се някога неин халифат е свит до тясно парче земя, забутано в източната сирийска пустиня, където неколкостотин обръгнали в битките бойци на ИД оказват последна съпротива срещу подкрепяните от САЩ сили.
Но в освободените райони на Сирия и Ирак спящите клетки (на ИД) извършват убийства, поставят контролни постове и разпространяват листовки, полагайки основите за партизанска война, която може да набере сили след изтеглянето на американските войски, пише Асошиейтед прес.
Президентът Доналд Тръмп се зарече да изтегли американските сили от Сирия с аргумента, че екстремистите са почти разгромени. "Продължавайки с нашите съюзници да унищожаваме остатъците от ИДИЛ, време е да посрещнем у дома като герои нашите бойци в Сирия", каза той в речта си "За състоянието на Съюза" във вторник, използвайки друго съкращение на името на групировката.
Но неговото министерство на отбраната предупреди, че ИД може да се появи отново в Сирия в рамките на 6 месеца до 1 година, ако военният и контратерористичен натиск върху нея отслабне. Командирът на американските сили в Близкия изток генерал Джоузеф Вотъл заяви пред сенатска комисия във вторник, че спечеленото на бойното поле може да бъде гарантирано само чрез "поддържане на бдителна офанзива". Той добави, че ИД все още разполага с "лидери, бойци, помагачи, ресурси и с профанираща идеология, която нахъсва нейните бойци". По негови оценки на ИД са останали между 1000 и 1500 бойци в малката територия, която тя все още контролира, но според генерала останалите са се "разпръснали" и "са се спотаили".
Активисти, които следят внимателно конфликта в Сирия, вече сочат признаци на зараждащо се партизанско движение. Лидерът на базирания в Лондон Сирийски център за наблюдение на човешките права (СЦНЧП) Рами Абдурахман казва, че ИД все още има между 4000 и 4500 бойци, много от които вероятно се крият в пустинни пещери и планини. Според СЦНЧП джихадистите са убили над 180 души след август, включително командири на Сирийските демократични сили (СДС) - подкрепяната от САЩ и ръководена от кюрди милиция, която прогони екстремистите от обширни райони от Североизточна Сирия , както и 50 цивилни, работещи за нея.
Тези сблъсъци се разиграха в Северна и Източна Сирия в райони, в които джихадистите бяха разбити преди месеци и дори преди години. При бомбена атака на ИД миналия месец загинаха 4-ма американски войници в Манбидж - град в Североизточна Сирия, който беше освободен през 2016 г.
В други райони групировката възприе не толкова смъртоносни тактики, но все така страховити. Миналото лято в село в богатата на петрол сирийска провинция Дейр аз Зур се появиха позиви, предупреждаващи местните жители, че ИД все още контролира съседни петролни находища и че "всеки, който бъде хванат да краде от тях . . ., ще трябва да вини само себе си". Други листовки предизвикаха масово напускане на доброволци, работещи за СДС.
"Не е ясно какво ще стане с ИД в бъдеще, но мисля, че изтеглянето на САЩ от Сирия многократно повишава шансовете за бъдещо възкресение на ИД", каза Хасан Хасан - експерт по ИД, който произхожда от Източна Сирия, а сега е старши изследовател в базирания във Вашингтон "Институт Тахрир за Близкия изток".
ИД може да възкръсне и в съседен Ирак, където всъщност групировката възникна и където действаше в различни форми още от времето на предвожданото от САЩ нахлуване там през 2003 г. "Ислямска държава в Ирак", предшественик на сегашната ИД, бе до голяма степен разбита и не контролираше никаква територия, когато президентът Барак Обама изтегли американските сили през 2011 г. Три години по-късно ИД завладя огромни територии в Северен и Западен Ирак само за дни.
Сирия е по-слабо гостоприемна за ИД. Бруталността и чуждестранните корени на ИД отблъснаха много сирийци и там тя среща конкуренция от други сунитски бунтовнически групи, като свързаната с Ал Кайда "Хаят Тахрир аш Шам". За разлика от Ирак обаче в Сирия има обширни неуправлявани райони в резултат на гражданската война. "Сирия ще остане донякъде място, където (ИД) може да се изтегли и да се скрие, защото там все още има пространство", каза Хасан.
Екстремистите отдавна са свикнали да се възползват от моменти на вакуум в сигурността и могат да видят друг такъв момент в идните месеци след изтеглянето на американските войски от Сирия.
Турция смята кюрдските сили в състава на СДС за крило на бунтовниците, срещу които тя воюва у дома, и се закани да започне военна офанзива срещу тях. Президентът Башар Асад, който също има войски в този район, се зарече да върне под контрола на държавата цялата територия на Сирия. Избухване на сражения би отклонило сили от борбата срещу ИД и би породило хаос от онзи тип, в който групировката вирее.
"Представете си какво може да се случи, ако в една трета от Сирия контролът премине от един апарат за сигурност в ръцете на друг", каза Хасан.
Случката със служителя от образованието, който бе предупреден да не премахва графити, бе документирана от Омар Абу Лейла - базиран в Европа активист, който управлява колективната медия "Deir Azzour 24", информираща за събитията в Източна Сирия. Той казва, че верни на ИД хора са инфилтрирали кюрдската администрация, експлоатирайки както негодуванието на местните араби срещу кюрдското управление, така и кюрдския стремеж за вербуване на съюзници сред арабите. Лейла казва, че неговата група е документирала близо 20 случая, при които бивши държавни служители при режима на ИД са се върнали на старите си работни места. Тя е документирала и редица убийства в последно време, извършени от ИД, включително убийството на арабски командир от СДС, и на мъж, работил по парични преводи.
"ДАЕШ ще бъде там дори и ако (хората на групировката) изчезнат физически, - каза той, използвайки арабската абревиатура за ИД. - Клетки (на джихадистите) има навсякъде."
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.