Министърът на външните работи на Иран Мохамад Джавад Зариф обвини днес Израел, че се стреми към война, и предупреди, че действията му и тези на САЩ засилват вероятността от сблъсък в региона, предаде Ройтерс.
В обръщения пред Мюнхенската конференция по сигурността Зариф разкритикува и администрацията на САЩ, след като вицепрезидентът Майк Пенс тази седмица призова европейските сили да се изтеглят от ядреното споразумение с Иран. Иранският външен министър призова Франция, Германия и Великобритания да направят повече за спасяване на споразумението.
"Със сигурност някои хора се стремят към война . . . Израел. Рискът от война е голям, ако продължите да пренебрегвате тежките нарушения на международното право", каза Зариф.
Обвинявайки Израел в нарушаване на международното право заради въздушни удари в Сирия, той обвини европейските сили, че не са разкритикували Израел и САЩ за поведението им в региона.
По-рано тази седмица Пенс обвини Иран в антисемитизъм, подобен на нацисткия. Това стана в същия ден, когато разкритикува европейските страни за опитите им да подкопаят санкциите на Вашингтон срещу Техеран.
По думите на Зариф САЩ изпитват "нездравословна и патологична обсесия" от Иран. Иранският топ дипломат също така обвини американския вицепрезидент, че се опитва да малтретира съюзниците на страната си.
"Всичко е в името на сдържането на Иран, твърдят САЩ, и някои сляпо повтарят, че Иран се намесва в региона. Пита се обаче: чий регион?", заяви Зариф.
"Погледнете картата, американската армия е пропътувала 10 000 км, за да осее границите ни със свои бази. Има виц, че Иран се е поставил в средата на американските бази", допълни той, цитиран от БТА.
Зариф каза, че механизмът "Инстекс", обединяващ ангажиментите на Франция, Германия и Великобритания с цел спасяване на ядрената сделка с Иран, не дава резултати. "Европа трябва да прояви желание да се намокри, ако желае да плува против опасната вълна на едностранния подход на САЩ, подчерта иранският топ дипломат и призова европейските сили да направят повече, за да покажат ангажимента си към ядрената сделка от 2015 година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Anthropic набира 10 млрд. долара при оценка от 350 млрд. долара
Инфлацията в Швеция се забавя, подкрепяйки аргументите за запазване на стабилни лихви
Тръмп иска да забрани на големите инвеститори в САЩ да купуват еднофамилни жилища
Перейра от ЕЦБ: Ценовата стабилност вече е налице
Печалбата на Samsung се е утроила заради търсенето на памет
Затягането на хватката на САЩ над Венецуела тласка цената на петрола нагоре*
AI треската донесе рекордна печалба на Samsung
Зима в България: 261 машини почистват републиканските пътища
Никол Кидман и Кийт Ърбан са официално разведени
Зимата е тук: Сняг и заледени пътища, ще има слабо затопляне преди следващия циклон
Снегът в Плевенско остави 10 населени места без ток
Рецепта за баница с локум за Бабинден
Новата перла на ЦСКА: Част съм от исторически клуб със силна идентичност и страстни фенове
Талант на ЦСКА подсили лидер в родната Трета лига
Сериозна сделка в НБА, силен гард пое към столицата
Отмъщение? Лучо с коментар за финала срещу Олимпик Марсилия
Босът на Тотнъм пие от чаша с логото на големия враг
Ясно е кой чака Гришо на евентуален ¼-финал в Бризбейн
5 десерта без захар и без печене
Рози от салам – вкусна декорация за мезе
Какво се прави на Бабинден
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Таро карта за 8 януари, четвъртък
Разредиха графика на ферибота в Белослав днес заради силния вятър
Хороскоп за 9 януари 2026
Доживотен затвор за 32-годишен заради убийство на жена
Един район във Варна остава без вода днес
Жълт и оранжев код за бурен вятър в страната
Снегорин изгоря на Северната тангента на София
Инструмент на МКС наблюдава непознат феномен на 88 км над Земята
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift