IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Проблемите в Саудитска Арабия – добри новини за руския нефт

Русия е вторият износител на петрол в света след Саудитска Арабия

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Kато вторият най-голям износител на петров в света Русия се намира в позиция да извлече ползи от атаката с дронове срещу саудитски рафинерии. Така Русия може да се окаже един от главните бенефициенти, и то не само заради растящите цени на нефта.

Всеки можеше да забележи язвителността, когато преди няколко дни държавният глава на Руската федерация Владимир Путин щедро предложи на Саудитска Арабия да закупи зенитно-ракетните системи С-400, пише Франк Щокер за Die Welt, цитиран от "Фокус". Два дни по-рано, в резултат на атаки с дронове в Саудитска Арабия, петролната инфраструктура беше значително унищожена, а военните на страната не успяха да предотвратят атаката. В същото време през годините саудитската армия бе въоръжавана с американско оръжие за десетки милиарди долари. Очевидно в Москва витае злорадство.

Язвителността на Владимир Путин, когато преди дни щедро предложи на Саудитска Арабия да си закупи зенитно-ракетните системи С-400 не беше скрита. Едва два дни по-рано петролната инфраструкрута

Руското ръководство има причини да се радва. В крайна сметка страната може да се окаже един от основните бенефициенти от кризата в Саудитска Арабия и не само заради повишаването на цените на петрола. В момента Москва е извън обсега на вниманието на президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия "санкционен клуб". По този начин Путин има възможност да стимулира икономическия растеж на страната си. Инвеститорите вече очакват солидна печалба, цените на акциите чупят нови рекорди. Решаващият фактор е дали Москва най-накрая ще успее да намали зависимостта на икономиката си от петрола.

Веднага след атаката цените на петрола се покачиха за известно време с 15%, до почти 70 долара за барел от марката "Брент". В същото време руската рубла също се засили и цените на акциите на московската фондова борса растат.

"Русия е победител в настоящата ситуация", казва Марек Дримал, анализатор от инвестиционната банка Societe Generale.

Повишаването на цените на петрола помага на Кремъл

Русия е вторият по големина износител на петрол в света след Саудитска Арабия. Рияд изнася около 9,4 милиона барела на ден, Русия - около 8,6 милиона барела. Този обем е около 50% от общия износ на Русия и приходите от него - около половината от държавния бюджет - ако цената на петрола се повишat, това пряко се отразява на бюджета на Кремъл. И ако Саудитска Арабия отпадне временно като доставчик, Русия поне за известно време ще може да заеме допълнителни места на пазара.

"Развитието е по принцип положително за Русия", твърди експертът по темата Русия Анжелика Милендорфер от инвестиционната компания Raiffeisen Capital. Преди атентатите срещу рафинериите в Саудитска Арабия цените на петрола за следващата година бяха определени на размер от 65 долара за барел. Предвид последните събития тази оценка вероятно ще бъде преразгледана.

Дори ако цената на петрола не се повиши, оценката за Русия, както и на много други инвеститори, в момента е по-положителна, отколкото преди няколко години. Причината: страната стана много по-привлекателна за предприемачите. Това се потвърждава от т.на. индекс за лекота на правене на бизнес от Световната банка, който анализира колко е трудно да се създаде и управлява компания в дадена страна. През 2010 г. Русия беше на 124-то място в тази класация, а сега се издигна на 31-во място. Германия е на 24-то място.

Руските акции сега са евтини

"Корпоративното управление също се подобри значително", казва Милендорфер. Т.е. прозрачността на управлението на компанията. Но на първо място, руските акции сега са евтини. "Рейтингът е много нисък, съотношението цена/доход сега е средно около пет", казва експертът. По този начин годишната печалба съответства на една пета от общата стойност на компанията. В индекса Dax това съотношение вече е едно към 14.

Ниската оценка води до факта, че множество руски акции гарантират невероятно висок доход. Понякога над десет процента, например в случая с "Норникел", който Милендорфер счита за привлекателен пример. Освен това тя предпочита компании, които не са пряко ангажирани в стоковия сектор, например "Сбербанк".

"За разлика от много други държавни компании, тази институция се управлява много професионално", Тя също харесва "Яндекс", руската търсачка, която заема повече от 60% от руския пазар, много повече, отколкото "Гугъл". Подобно на американския стандарт, "Яндекс" се разширява в много други области, например, в такситата или в тази на безпилотните превозни средства.

Проблемът с руската фондова борса и като цяло с руската икономика е, че компании като "Яндекс" са рядкост. Загрижеността за стоките доминира, както преди. Но не само това е проблем. МВФ в своя доклад през август подчерта: "Структурните бариери съществуват отдавна и включват голямо влияние на правителството, свръхрегулация, широко разпространени слабости в управлението и институциите, неадекватна инфраструктура и насрещен вятър". Но още по-лошо е, че усилията за реформи, според МВФ, намаляват през последните години.

Всичко това води до факта, че по-високите цени на петрола обикновено носят малко. "По правило високите цени на петрола означават по-високи доходи за Русия и увеличение на сумата, която може да бъде използвана за подобряване на икономическото благосъстояние на страната", казва Екатерина Золотова, експерт от аналитичния център "Геополитическо бъдеще".

"Но руската държава изглежда парализирана, когато става въпрос за изразходването на тези средства". В момента се появиха структурни икономически проблеми. "Дори силното увеличение на цените на петрола няма да бъде достатъчно, за да стимулира руската икономика", каза експертът.

Радостта на руската страна ще бъде краткотрайна. Вероятно и тази на инвеститорите, е заключението на автора.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Близък Изток
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата