Висша фигура на Хизбула се разхождаше по тиха улица в Дамаск една февруарска вечер след вечеря през 2008 г., когато експлодира бомба, поставена в резервна гума на задната част на SUV.
Имад Мугния, ръководителят на международните операции на Хизбула, беше убит при избухване на шрапнел. Оказа се, че ЦРУ е създало бомбата. Мосад, израелската външна разузнавателна агенция, пък я задействала дистанционно от Тел Авив.
Мугния беше в "списъка за убити" за ролята си в бомбения атентат срещу американското посолство в Бейрут през 1983 г.
Сега още един виновник е зачеркнат от списъка на "най-търсените" в Америка: Ибрахим Акил, висш командир на Хизбула, беше убит при израелски удар по сграда в сърцето на Бейрут в петък. Награда от 7 милиона долара беше обявена за главата му заради ролята му в бомбения атентат в посолството, както и в самоубийствената атака срещу казарма през същата година, при която загинаха повече от 300 души, включително 241 американски военни.
Ако ужасите от 80-те години на миналия век са се завърнали, за да преследват конфликта в Близкия изток, това е защото тези години на насилие бяха тигелът, от който излезе Хизбула. Ислямски джихад, който пое отговорност за атаките, сега се смята за ранен псевдоним на това, което се превърна в най-значимата паравоенна сила в арабския свят.
Убийството на Акил последва още един провокативен израелски саботаж, който превърна електронни пейджъри и уоки-токита в бомби, които избухнаха в ръцете на мрежата от оперативни агенти на Хизбула, убивайки няколко десетки и ранявайки хиляди.
Това необикновено нападение осветли не само тъмното господство на Мосад, израелската разузнавателна група, за която се предполага, че е подправила електронните устройства. Той също така хвърли светлината на прожекторите върху един от своите заклети врагове. Но какво е Хизбула и ще се включи ли в пълномащабна война с Израел?
Изкована във война и революция
Групата е основана през 1982 г., в разгара на гражданската война в Ливан, от последователи на аятолах Хомейни, иранският революционен лидер, който искаше да сложи край на израелската окупация на Южен Ливан, което Хизбула в крайна сметка постигна през 2000 г. след водене на дълга партизанска война.
Хизбула обяви в своя манифест от 1985 г., че унищожаването на Израел е ключова цел и изглежда, че оттогава остава вярна на тази цел: тя води друга война срещу Израел през 2006 г., която продължи един месец и завърши наравно - но не преди бомбардировките на Израел да причинят широко разпространени разрушения в Южен Ливан.
Целта на Израел тогава беше същата като днес: да елиминира Хизбула. И все пак групата изглежда излиза по-силна от всяка битка. След като влезе в политиката през 90-те години на миналия век, сега има значително политическо влияние върху Ливан и исторически маргинализираните шиитски общности в страната.
И не само това. Хизбула се превърна от иранска марионетка в регионална сила, помагайки за подкрепата на сирийския президент Башар ал-Асад със своите паравоенни формирования в битката срещу ИДИЛ, докато обучава бунтовниците хути в Йемен и милициите в Ирак.
Неспокоен партньор на Хамас
В азбуката на близкоизточните ислямистки бойни групировки и милиции може това, което да разграничава Хизбула от Хамас, да изглежда малко, тъй като и двете са отхвърлени от Израел като ирански пълномощници.
Но докато Хамас, атакуван от Израел в Газа, е сунитска палестинска организация, Хизбула е шиитска ливанска организация. Двете подкрепят противоположните страни в гражданската война в Сирия, като Хизбула подкрепя правителството. Единственото нещо, което ги обединява, е противопоставянето на съществуването на Израел - и за тази кауза те работят заедно.
Когато Израел нахлу в Газа миналата година, след като Хамас изби 1200 израелци и взе стотици за заложници, Хизбула показа своята симпатия към палестинците, като изстреля ракети срещу Израел, което накара повече от 70 000 души да бъдат евакуирани от домовете им в северната част на страната.
Израел, за който се казва от министерството на здравеопазването в Газа, управлявано от Хамас, че е убил повече от 40 000 души при нападението си срещу Газа, отвърна на удара срещу Хизбула: около 100 000 жители на Южен Ливан бяха евакуирани поради почти ежедневните израелски въздушни удари .
Сега Израел обмисля по-мащабна военна операция срещу Хизбула, за да могат гражданите му да се върнат по домовете си.
Някои експерти казват, че Хизбула все още може да се поколебае да влезе в по-широка война от страх да не загуби печалбите, които е постигнала в Ливан.
Други твърдят, че 64-годишният Хасан Насрала, духовникът, който ръководи Хизбула, може да няма избор. Той пое ръководството през 1992 г., след като предишният "генерален секретар" беше убит при израелски въздушен удар. Може би не е изненадващо, че той никога не се появява публично, изнасяйки речите си от тайно място. Но той е една от най-влиятелните политически фигури в Ливан.
Насрала, описан от Съвета за международни отношения като "харизматичен, изключително интелигентен и дълбоко религиозен", е обожаван от мнозина заради това, че председателства изтеглянето на Израел от юга и ръководи 20-те 06 война. Неговото усмихнато лице е изобразено на билбордове и магнити за хладилници в арабския свят. Но той също така среща съпротива сред ливанците, които го обвиняват, че обвързва съдбата на страната им с Иран.
Страхотна бойна сила
Той обеща "сурово наказание" за атаката от миналата седмица срещу комуникационните устройства на неговата група, без да уточнява какво може да доведе до това.
Израелската операция беше унизително поражение за Хизбула. Но не му липсват ресурсите, необходими за възстановяване. Продължавайки да получава средства, военно обучение и оръжия от Иран, военната сила на Хизбула се е увеличила до степен, че според съобщенията нейното паравоенно крило е станало по-мощно от армията на Ливан. През 2021 г. Насрала заяви, че групата има 100 000 бойци - други оценки варират от 40 000 до 70 000.
Групата разполага и с впечатляващ набор от ракети, както и бронирани превозни средства, танкове и противоракетна система SA-6, всички изложени в Музея на джихада в хълмовете над град Баалбек в северен Ливан.
И все пак, въпреки че Хизбула, което означава "Партия на Бога" на арабски, използва конвенционални военни тактики и оръжия, тя се смята за една от първите милиционерски групи, участвали в самоубийствени атентати и вземане на заложници. Освен това е обвинен в трафик на наркотици в Латинска Америка.
Групата беше обвинена и за отвличането на западняци в Ливан, включително Джон Маккарти, британски журналист, който беше задържан пет години, и Тери Уейт, пратеник на англиканската църква, който пътува до Бейрут в опит да осигури освобождаването му и самият той е държан в затвора четири години.
Военното крило на Хизбула е обявено за терористична организация от много страни, с изключение на Русия и Китай. Америка отдавна държи групата отговорна за организирането на опустошителните бомбени атентати от 1983 г., както и за отвличането на полет 847 на TWA през 1985 г. и бомбардировките срещу еврейски цели в Аржентина.
ЦРУ наричаше Мугния, командира на Хизбула, взривен в Дамаск през 2008 г., като "призрак" поради трудностите, с които се сблъскаха при проследяването му. Неговият образ е изписан на плакат в музея на Джихад в Баалбек. Аннотацията за него на стената избягва всякакво споменаване на бомбени атентати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.