След годишнината от атаката на "Хамас" срещу еврейската държава, Израел е във война на няколко фронта, а региона е по-стабилен от всякога.
В предаването “България сутрин” журналистът Весела Райчинова се включи от Тел Авив и сподели, че ситуацията е напрегната, но тя е такава от една година насам.
"Извън това, че "Хамас" е отслабен като терористична организация, същото може да се каже за "Хизбула". Няма никакви промени по отношение на това, че могат да изстрелват ракети. Но те създадоха смут, който се очакваше, тъй като беше годишнината от окървавяването на Южен Израел и избухването на война в района. Ситуацията остава напрегната, докато се решат проблемите, свързани с Иран. Анализаторите са на мнение, че трябва Израел да атакува петролните и енергийните съоръжения, но не атомните, защото тогава говорим за разгръщането на фатална война", каза още журналистът.
Според Милен Керемедчиев за тази една година Израел е излязъл доста по-силен от трагедията, която се случи, а "Хамас" е събудила една военна машина, която е планирала тази операция, която виждаме, повече от 18 години.
"Това, което се случва в момента, е активиране на план за елиминиране и на "Хамас", и "Хизбула". Първата фаза бяха пейджърите и мобилните станции, които доведоха до елиминиране на командири на "Хизбула". Втората е изваждането наяве на скритите им квартири. В момента виждаме третата фаза, която е сухопътната операция, която цели да намери гнездата, където има ракети и бойци на "Хизбула". В момента Израел води война на 3 основни фронта - срещу "Хамас", срещу "Хизбула" и срещу хутите. Откриването на нов четвърти фронт срещу Иран би товарило прекалено много военните възможности на Израел", допълни бившият зам.-външен министър за Bulgaria ON AIR.
Според Райчинова, ако Израел удари по петролните и енергийните съоръжения, това ще е най-голямата болка на Иран.
"Една година във война никак не е лесно нито на гражданите, нито на военнослужещите, които за съжаление се провалиха на 7 октомври. Остава въпросът за отвлечените. Тези, които още не са се върнали, са 101 души. След тези 3 поредни дни, в които отбелязваме годишнината с много болка, излезе информация, че голяма част от отвлечените се намират в квартири, импровизирани тунели, открити са още клетки, в които да пребивавали. Голяма част от отвлечените са загубили своето тегло поне 20%", коментира журналистът.
Милен Керемедчиев е категоричен, че в момента дипломацията е на заден план.
"Франция така или иначе е ограничила доставките на оръжия. Великобритания също предприе позиции да не изпраща към Израел. Основната подкрепа идва от Съединените щати. Очевидно е, че САЩ до нападението на Иран срещу Израел с тези 180 ракети, имаше по-предпазлива позиция. "Хизбула" и "Хамас" никога не са били толкова слаби за последните 30 години. Това е огромен шанс за израелската армия да прочисти повече територии и да създаде буферна зона. Това нападение на "Хамас" разбуди един звяр, който се изправи от пепелта на разрушенията. Израел показа, че са се подготвили толкова добре, че използват технологии на 22 век срещу тези на 19 век", поясни той.
Райчинова е на мнение, че регионът в момента се нуждае от спокойствие, но конфликтите едва ли ще свършат скоро.
“В този конфликт Израел е готов да стигне до момента, в който няма да има опасност за страната. Вчера чух изказване на Нетаняху, който дори каза, че трябва да се промени името на войната. Ако досега е било "Железни мечове", сега трябва да е "Войната на възкресението". Ние сме непрекъснато подложени на атаки. Този конфликт е дълги години", каза журналистът.
Едва ли войната ще се разрасне извън територията си, коментира бившият зам.-външен министър.
Гледайте целия разговор във видеото.