Турция непрекъснато разширява влиянието си в Либия чрез многостранен подход, който включва значително военно присъствие и амбициозни икономически проекти, пише Kathimerini. Турските въоръжени сили са активно разположени в Либия от 2019 г. след меморандума за разбирателство между Турция и Либия. Този военен отпечатък е в съответствие с дългосрочните стратегически цели на Анкара да увеличи влиянието си над северноафриканската нация.
Турската армия действа на различни места в Либия, включително Съвместния център за наземно обучение и учения в Таджура и Центъра на специалните сили в Ал-Хумс. Турските сили също присъстват в ключови въздушни бази като Ал Уатия, Мисрата и Митига.
Общо около 3000 турски служители в момента са разположени в Либия, включително над 2000 войници на TAF и приблизително 800 частни военни изпълнители от турската компания SADAT. Освен това се смята, че до 50 агенти на турското разузнаване (MIT) са активни на либийска земя.
Фокусът на Турция е основно върху обучението на силите, лоялни към базираното в Триполи правителство на националното единство, оглавявано от премиера Абдул Хамид Дбейба.
Подкрепата на Анкара се простира до доставка на военно оборудване като дронове Bayraktar TB2, гаубици T-155 Firtina и системи за противовъздушна отбрана Hawk.
Анкара поддържа постоянно военноморско присъствие край либийското крайбрежие, като два военни кораба патрулират във водите близо до Триполи. Военноморските сили използват бази като пристанищата Абу Сита и Сиди Билал. Мрежата за логистична поддръжка е подкрепена от около 280 товарни полета, извършени от турски транспортни самолети C-130 и A400, заобикалящи гръцкото въздушно пространство, за да достигнат до Триполи.
Намесата на Турция в Либия е водена от по-широки икономически и политически амбиции. Либия е вторият по големина търговски партньор на Анкара в Африка, като годишният търговски обем достига 4,5 милиарда долара. Турските фирми активно преследват големи строителни проекти, включително новото летище в Триполи. Освен това скорошно енергийно споразумение има за цел да се възползва от значителните петролни запаси на Либия, оценени на 48 милиарда барела.