IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Израелските удари в Ливан предизвикват страхове от религиозни раздори

Шиитите бяха принудени да избягат от Южен Ливан

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Линиите на религиозни разломи в Ливан – смесица от мюсюлмани и християни, шиити и сунити, и други религиозни групи, съставляващи тази страна с около 5,5 милиона души – се обтягат, докато войната на Израел с бойната групировка Хизбула продължава, пише The Wall Street Journal.

Преди няколко седмици израелски въздушен удар удари шиитска къща в село на 70 мили от израелската граница, убивайки двама души, които израелските военни описаха като "активи на тероризма". Разширяващата се въздушна кампания въвлече села и градове като Дейр Била в конфликта, ако приютят мюсюлмани шиити, от които Хизбула черпи най-много подкрепата си.

Християни и мюсюлмани шиити живеят рамо до рамо тук и вече бяха на ръба преди въздушния удар. През септември, дни след като Израел дистанционно взриви хиляди саботирани пейджъри и уоки-токита в ръцете на членове на Хизбула, група мъже пристигна, търсейки подслон. Жителите видели мъжете с наранявания по лицата и ръцете. Те ги убедиха да напуснат, страхувайки се, че селото може да бъде атакувано, ако са свързани с Хизбула, подкрепяната от Иран групировка, считана от САЩ за терористична организация

Страхът от подобни въздушни удари отново вбива клин от подозрение сред ливанското общество, което отдавна страда от религиозни раздори. Цивилни, принудени да напуснат домовете си близо до южната граница с Израел, или членове на Хизбула, които бягат от израелските атаки, търсят безопасност по-далеч на север . Но тъй като израелските въздушни удари навлизат по-дълбоко в Ливан, други ливанци се страхуват да бъдат въвлечени в битката, ако ги допуснат в селата си.

Сектантският конфликт е ендемичен за съвременната история на Ливан. 15-годишна гражданска война, която приключи през 1990 г., уби 150 000 души. Днес страната разчита на деликатно споразумение за споделяне на властта, за да балансира интересите на християни, шиити и сунити, най-големите групи в страната, които представляват приблизително равни дялове от населението.

Но със стотици хиляди хора в движение този баланс изглежда все по-нестабилен.

Шиитите бяха принудени да избягат от Южен Ливан, където са мнозинство, а израелските бомби също са насочени към бастиони на Хизбула в Южен Бейрут и на други места. Около 1,2 милиона души, почти една четвърт от населението, са били разселени през последната година или нещо повече.

Приемането на шиити е превърнало села и градове в сунитски и християнски райони в потенциални цели на израелски удари. В градове като Бейрут и Сидон някои наемодатели отказват да наемат жилища на шиити, позовавайки се на опасения за сигурността. Напрежението произтича и от финансови затруднения. Масовото разселване, предимно от юг, допълнително натоварва местните общности в страна, която е поразена от икономическа криза и политическа парализа.

Патриархът на маронитската църква в Ливан, Бечара Бутрос ал-Рахи, призова училищата в страната да бъдат "освободени" от хора, разселени от войната, така че учениците да могат да се върнат. Той предупреди, че хората, които заемат частна собственост и земя, могат да разпалят вътрешен конфликт.

Последните битки между Израел и Хизбула, дългогодишни врагове, се засилиха преди малко повече от година, когато ракетните атаки на Хизбула срещу Северен Израел принудиха десетки хиляди израелци да се евакуират. Ракетните атаки последваха водените от Хамас атаки срещу Южен Израел на 7 октомври миналата година, при които бяха убити 1200 души. Повече от 41 000 души са били убити в Газа от началото на войната според здравните власти там.

Миналият месец боевете се превърнаха в открита война, след като израелските сили започнаха инвазия в Южен Ливан и засилиха въздушните удари. Израел каза, че този ход е насочен към премахване на заплахата от Хизбула, която се появи по време на гражданската война. През последните две десетилетия групировката се превърна в най-силната военна и политическа сила в Ливан.

Възходът на Хизбула произтича отчасти от подкрепата на Иран, шиитска ислямска република, и от успеха й на два пъти да принуди израелските войски да се изтеглят от Ливан през 2000 г. и 2006 г. В допълнение към своето военно крило, Хизбула е политическа партия и управлява далечно достигане на мрежа за социална сигурност, фокусирана върху нейните поддръжници.

Групата загуби част от популярната си подкрепа в Ливан през последните години, водена от редица фактори, включително репресиите срещу протестиращите и гласовете на опозицията; възприеманата от него защита на длъжностни лица, отговорни за масивната експлозия на пристанището в Бейрут през 2020 г. , и нарастващото влияние на Иран.

Отрицателната реакция срещу влиянието на Хизбула – и като цяло това на шиитската общност – създава нови източници на напрежение. Израелски въздушен удар срещу Айн Якуб, сунитско мюсюлманско село в Ливан, уби най-малко 14 разселени хора, според ливанския Червен кръст.

Израел също се опита да отслаби връзките на Хизбула с по-широката шиитска общност. Военните нанесоха въздушни удари миналия месец срещу банка, свързана с Хизбула, която има клонове в Ливан – ударите, според израелски служител, са насочени към подкопаване на доверието между групировката и шиитската общност.

Израелските въздушни удари в части на страната, които не са бастиони на Хизбула, също могат да бъдат опит на Израел да подтикне други ливански причини да избягват Хизбула и потенциално шиитите в по-широк план, каза Хайко Вимен, експерт по Ливан от Международната кризисна група. Той каза, че съобщението от Израел изглежда е: "Ако останеш с тези момчета, ще умреш с тези момчета. Така че се дистанцирайте".

Продължаващите протести, включително в райони, които са приели разселени хора от юг, засилват безпокойството. Миналата седмица израелски въздушен удар срещу Айн Якуб, сунитско мюсюлманско село на 100 мили северно от израелската граница, уби най-малко 14 разселени хора, според ливанския Червен кръст.   Общината съобщи, че сред загиналите има жени, деца и четирима сирийци. Израелската армия каза, че ударът е насочен срещу „терористична инфраструктура“, но отказа подробности.

Отец Бърнард Ибрахим, свещеник от село Айту в северен Ливан, каза, че християните няма да отхвърлят шиитите.

Междувременно някои ливанци работят, за да предотвратят преливането на напрежението в сектантски борби.
Когато Израел ескалира атаките си срещу Южен Ливан през септември, Яра Бу Монсеф, 28-годишна създателка на съдържание в социалните медии, използва своите 1,6 милиона последователи в Instagram, за да набере 120 000 долара за разселени ливанци – в сътрудничество с колега инфлуенсър – за закупуване вода, дрехи, нагреватели и други неща от първа необходимост. Помощта за разселените често се свежда до волята на отделните лидери на общността.

Кахале, християнско село близо до Бейрут, отказа да приеме разселени шиити, след като близката магистрала беше ударена пет пъти от израелски въздушни удари. От другата страна на магистралата, в Арая, кметът Пиер Беджадин настоява да приеме 400 разселени хора - сред население от 3500 души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Близък Изток
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата