Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.
Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
В решението си да одобрят искането на главния прокурор Карим Хан за издаването на международните заповеди за арест на Нетаняху и на Галант магистратите в Хага отбелязват, че има основания да се смята, че двамата израелски политици носят наказателна отговорност за гонения на палестинци и за причиняване на масов глад в Ивицата Газа.
Антиправителствени протести в Израел след уволнението на министъра на отбраната Йоав Галант
За Деиф, или Гостът, чието истинско име е Ибрахим ал Масри, обвинението е че е организирал терористичния рейд на "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври миналата година.
Бойци от палестинската групировка тогава убиха 1200 души и отвлякоха 250 в Газа. Израел твърди, че Деиф е бил убит при въздушен удар през юли. Смъртта му обаче не е потвърдена и тепърва ще се търси достоверна информация.
За убитите неотдавна от Израел лидери на "Хамас" - Исмаил Хания и Яхия Синуар, обвиненията са отпаднали.
Реакцията на Израел на заповедите за арест на Нетаняху и Галант беше да ги нарече абсурдни и да обвини Международния наказателен съд в антисемитизъм.
В писмено изявление премиерът дори се сравни с Алфред Драйфус - френски офицер от еврейски произход, който в края на XIX век е бил осъден несправедливо на доживотна каторга за шпионаж в полза на Германската империя.
Аферата "Драйфус" приключва с реабилитиране на осъдения, но продължава цели 12 години.
"Хамас" реагира на новината от Хага с призив съдът да поиска арест не само на двама, а на всички отговорни за смъртта на вече над 44 000 палестинци в Газа.
За повече от 70 жертви през последното денонощие съобщават от северната част на палестинската територия при израелски въздушни удари.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел призова съдът в Хага да бъде уважаван и разпоредбите му да бъдат изпълнявани, защото решението му за обвиняемите за войната в Газа не е политическо.
"Това решение е обвързващо за всички страни, които признават Международния наказателен съд, а сред тях са всички членки на Европейския съюз. Те са задължени да изпълнят съдебното решение", каза Борел.
124 държави по света по принцип признават Международния наказателен съд. Решението за евентуален арест на тяхна територия и екстрадиране в Хага на когото и да било зависи от властите във всяка една от тези държави.